Naczynia kriogeniczne – zasada działania
Szukając naczyń kriogenicznych, z pewnością zwrócisz uwagę na ich charakterystyczną budowę. Zazwyczaj wykonane są z aluminium, a ich konstrukcja jest w istocie dość prosta. Rodzaj tworzywa, z jakiego są zrobione, nie pozostaje bez znaczenia. Aluminium to materiał, który zapobiega konwencji, a dodatkowo ogranicza przewodność ciepła. Dzięki temu ciekły azot zachowuje swoje właściwości, temperaturę i jest bezpieczny dla otoczenia. Każdy dewar, bo tak nazywamy naczynia kriogeniczne, składa się z dwóch ścianek, które łączą się u góry i zamknięte są szczelnym korkiem – to gwarancja doskonałej izolacji. Naczynia kriogeniczne występują w różnych pojemnościach – od 5 do 50 litrów.
Jak wybrać idealny pojemnik na ciekły azot?
Dobre naczynia kriogeniczne muszą być wytrzymałe. Jako pojemniki transportowe, czy służące do przechowywania, powinny charakteryzować się odpornością na trudne warunki. Weź pod uwagę, że wybór naczynia Dewara musi być przemyślany – nie tylko ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy przy nim pracują. To jedyna gwarancja zachowania właściwości tej substancji. Naczynia kriogeniczne niegdyś wykonywano ze szkła, ale ze względu na jego słabą wytrzymałość zastąpiono je metalem.
Jak dobrać właściwe pojemniki?
Przede wszystkim kieruj się tym, jak często wykorzystujesz ciekły azot. Dzięki temu uda Ci się wybrać właściwą pojemność. Jeśli szukasz naczynia, które musi przechować dużą ilość tej substancji, postaw na duży pojemnik, pozwalający na magazynowanie jej nawet do 250 dni. Dodatkowym elementem, który znajdziesz w dużym naczyniu, jest zawór – ułatwi Ci on opróżnienie pojemnika. Co więcej, duże dewary wyposażone są w poręczne miarki, za pomocą których szybko sprawdzisz, jak dużo cieczy pozostało w środku.
Czym kierować się przy zakupie dewarów?
Zakup naczyń kriogenicznych to odpowiedzialne zadanie. Musisz zapewnić swojemu personelowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W związku z tym zwróć uwagę, czy dewar, który wybrałeś, spełnia wszystkie normy i przeszedł szereg wymaganych testów. Warto wybrać dystrybutora, który posiada szeroki zakres pojemności tych naczyń. Te warunki spełnia np. e-sklep cryogenshop.pl. Poza dewarami, w jego ofercie znajdziesz także wiele innych przydatnych akcesoriów, które bez wątpienia ułatwią Ci pracę z ciekłym azotem.
0 komentarzy