Badanie moczu jest badaniem, które bywa bardzo przydatne w diagnostyce niespecyficznych objawów u niemowląt. Gdy lekarz zleca je naszemu dziecku, stawiamy sobie jednak pytanie - jak pobrać mocz od niemowlaka? Dowiedz się, jakie są na to sposoby.
Po co badać niemowlęciu mocz?
Badanie moczu u niemowląt często jest przez lekarzy zlecane wtedy, gdy dziecku coś dolega, a na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić przyczynę jego dolegliwości. U starszych dzieci i dorosłych zakażenie układu moczowego daje typowe objawy: pieczenie przy oddawaniu moczu, zmiana ilości, wyglądu lub zapachu moczu, czasem stan podgorączkowy czy bóle podbrzusza. U niemowląt natomiast zakażenie układu moczowego może objawiać się jedynie stanem podgorączkowym, utratą apetytu czy słabym przybieraniem na masie ciała. Często wraz z badaniem ogólnym moczu lekarz zleci od razu jego posiew.
Sposoby na pobranie moczu od niemowlęcia
Najlepszym sposobem na uzyskanie moczu od niemowlaka jest pobranie go bezpośrednio do jałowego pojemnika. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo, że do moczu dostaną się bakterie ze skóry, które mogą zafałszować wynik. Absolutnie nie można przelewać moczu do badania z nocnika lub wyciskać z pieluszki. Przed próbą pobrania moczu należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej dziecka wodą z mydłem, można je również spryskać łagodnym środkiem dezynfekującym. Jak natomiast zabrać się do samego pozyskiwania moczu, gdy nasze dziecko nie rozumie jeszcze, że powinno w danym momencie oddać mocz? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, które obejmują:
- rozebranie dziecka,
- postawienie stópek dziecka na zimnych płytkach lub zwilżenie ich chłodną wodą,
- zwilżanie wacikiem nasączonym chłodną wodą okolic pęcherza dziecka,
- delikatne masowanie lędźwi niemowlęcia,
- puszczenie wody z kranu,
- podanie dziecku do picia wody lub mleka.
Wykonując te kroki, należy umieścić dziecko na swoich kolanach, podstawić pojemniczek na mocz... i czekać. Większości dzieci powyższe sposoby pomagają w oddaniu moczu i na próbkę nie trzeba czekać dłużej niż pół godziny.
Woreczki na mocz
Innym sposobem na pobranie moczu do badania od niemowlęcia jest użycie specjalnych woreczków dostępnych w aptece. Są one dość tanie, dlatego lepiej zaopatrzyć się od razu w kilka sztuk. Ważne jest, by wybrać woreczki na mocz dostosowane do płci naszego dziecka, choć dostępne są także woreczki uniwersalne. Woreczek taki posiada specjalny otwór otoczony przylepną powierzchnią, którą przykleja się do dokładnie umytej okolicy cewki moczowej dziecka. Niestety woreczki na mocz czasem mogą się odkleić lub przeciec, są także drażniące dla skóry dziecka, dlatego nie mogą zostawać przyklejone zbyt długo. Tak pobrany mocz nie nadaje się też do wykonania posiewu. Napełniony woreczek zaklejamy, umieszczamy w pojemniku na mocz i zanosimy do laboratorium.
0 komentarzy