Zwyżki nożycowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Zwyżki nożycowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Zwyżki nożycowe to maszyny, które wykorzystuje się do podnoszenia pracowników i sprzętu na odpowiednią wysokość. Większość z nich stanowią tak zwane podnośniki nożycowe samojezdne umieszczone na wózku wyposażonym w koła do pracy w terenie lub niebrudzące przeznaczone do działania w zamkniętych pomieszczeniach np. halach magazynowych. Przy jakich pracach najczęściej przydają się tego typu zwyżki?

Zwyżki nożycowe a dokładnie podnośniki koszowe są urządzeniami przeznaczonymi do pracy w pionie. Swoją nazwę wzięły od charakterystycznych dwóch dźwigni dwuramiennych połączonych ze sobą na środku, które w trakcie pracy przypominają parę nożyc. Za składanie i rozkładanie dźwigni odpowiadają siłowniki. Dzięki nim kosz może się poruszać w górę i w dół.

Rodzaje zwyżek nożycowych

Ze względu na rodzaj napędu zwyżki nożycowe dzieli się na: elektryczne – wyposażone w wydajne akumulatory, które pozwalają na wiele godzin pracy oraz spalinowe – z silnikami spalinowymi o różnej mocy. Podnośniki elektryczne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie właściwe odprowadzenie gazów spalinowych byłoby niemożliwe, np. w zamkniętych halach lub magazynach, zaś spalinowe na placach budowy, szczególnie wtedy, gdy mają napęd na cztery koła oraz oś wahliwą, dzięki której bez problemu radzą sobie nawet na trudnym, nierównym terenie.

Warto pamiętać, że podnośniki z oznaczeniami ESN i ES wymagają równego utwardzonego podłoża, żeby można było na nich bezpiecznie pracować.

Gdzie wykorzystuje się zwyżki nożycowe?

W jakich branżach najczęściej wykorzystuje się zwyżki nożycowe? Podnośniki nożycowe kupują albo wynajmują firmy budowlane, mające hale magazynowe zwłaszcza te wysokiego składowania, prowadzące prace konserwatorskie i instalatorskie, zajmujące się pielęgnacją zieleni miejskiej, myciem elewacji, okien lub czyszczeniem rynien, montażem billboardów lub innych reklam wielkoformatowych, neonów czy dekoracji okolicznościowych np. świątecznych, a nawet działające w branży filmowej. Tak szerokie zastosowanie podnośników koszowych jest możliwe dzięki temu, że maszyny mają różne wymiary – istnieją modele przejeżdżające przez otwory drzwiowe o szerokości 90 cm i mieszczące się w windach, różny udźwig i różną wielkość platformy roboczej – niektóre mieszczą nawet 7 osób naraz, a przy tym wspomniane dwa rodzaje napędów.

Zwyżki nożycowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Gdzie wynająć sprzęt do pracy na wysokości, w tym podnośniki koszowe, podesty ruchome lub ładowarki teleskopowe? Bogatą ofertę modeli w ramach wynajmu długoterminowego oferuje firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Jakie uprawnienia są potrzebne do obsługi zwyżek?

Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi podnośników koszowych? Osoba, która chce zostać operatorem zwyżki powinna odbyć kurs obsługi zwyżek składający się z części teoretycznej i praktycznej, a następnie zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). W Polsce to właśnie UDT odpowiada za przyznawanie uprawnień na różnego rodzaju maszyny, w tym podnośniki nożycowe. Uprawnienia są ważne 5 lub 10 lat w zależności od urządzenia, którego dotyczą.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy