Wózki widłowe magazynowe można podzielić ze względu na wiele kryteriów. Wyróżnia się rodzaje napędu, ale także typy konstrukcji, która sprawia, że nie każdy rodzaj „widlaka” będzie pasował do danego magazynu. W jakiej sytuacji warto zdecydować się na zakup pojazdu? Jaki rodzaj wózka widłowego wybrać? Sprawdzamy!
Wózki widłowe elektryczne i spalinowe
W żadnej hali produkcyjnej, magazynie czy w większym sklepie nie może zabraknąć wózka widłowego. Zastanawiając się nad wyborem pojazdu, warto zwrócić uwagę na napęd. Wyróżnić można dwa rodzaje: wózki widłowe magazynowe z napędem elektrycznym i pojazdy z napędem spalinowym. Na marginesie wyodrębnić można też napęd ręczny, manualny, lecz zwykle cechują się nim wózki paletowe, nie widłowe.
Jeżeli prowadzi się działalność związaną z transportem, logistyką lub magazynowaniem żywności, konieczny wydaje się zakup pojazdu elektrycznego. Produkty żywnościowe nie powinny być bowiem narażone na kontakt z emitowanymi przez spalinowe wózki zanieczyszczeniami. Również w sytuacji, gdy magazyn zaopatrzony jest w chłodnię, zalecane jest używanie pojazdów elektrycznych.
Wózki widłowe z silnikiem spalinowym dzielą się na napędzane paliwem niskoprężnym, wysokoprężnym oraz na wózki zasilane LPG. Zaletą ich jest fakt, że mogą nieustannie pracować i nie trzeba w nich wymieniać baterii. Idealnie nadają się do prac na zewnątrz. Pod względem najważniejszych parametrów, takich jak np. maksymalna siła nośności, nowoczesne wózki elektryczne wcale nie ustępują pojazdom spalinowym. Oferują możliwość podnoszenia towarów o wadze nawet do ośmiu ton.
Rodzaje magazynowych wózków widłowych ze względu na przeznaczenie
Istnieje wiele rodzajów wózków. Popularnym błędem jest określanie ich wszystkich mianem wózków widłowych. Przedsiębiorca poszukujący pojazdów do sztaplowania palet czy transportu poziomego powinien zdecydować się na specjalne wózki do komisjonowania (kompletacji towarów). Dużą uniwersalnością charakteryzują się innowacyjne wózki techniki magazynowej, które pomagają w utrzymaniu porządku i organizacji całego magazynu.
Firmy posiadające magazyny wysokiego podnoszenia muszą być świadome, że w takim przypadku konieczny jest zakup specjalistycznych wózków wysokiego podnoszenia. Zwykle przejścia między regałami w takich pomieszczeniach są wąskie, dlatego polecane są do nich wózki boczne, wyposażone w boczne kabiny operatorów, które oszczędzają dużo powierzchni podczas poruszania się.
0 komentarzy