Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa staje się coraz popularniejsza. Dowiedz się, na czym polega ta osobowość prawna i jakie są korzyści z jej założenia.
Skomplikowana nazwa nie przekłada się na karkołomny sposób funkcjonowania. Spółka z o. o. spółka komandytowa to coraz częściej wybierana forma osobowości prawnej w Polsce. Jakkolwiek zarówno podczas rejestracji podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i późniejszym jego prowadzeniu warto skorzystać z pomocy specjalistów oferujących takie usługi, jak na przykład obsługa prawna firm kraków, Warszawa, Wrocław ‒ w tych i wielu innych miastach w Polsce podobnych ofert można znaleźć bez liku. Pomoc specjalisty przy zakładaniu spółki z o. o. spółki komandytowej jest szczególnie ważna, ponieważ przepisy dotyczące rejestrowania nowych podmiotów stale się zmieniają. Na szczęście w dobie powszechnego dostępu do internetu, znalezienie odpowiedniego usługodawcy oferującego obsługę prawną firm nie jest trudne.
Złożona nazwa podmiotu wynika z faktu, że jednym ze wspólników (komplementariuszy) jest spółka z o. o. Z kolei komplementariuszami spółki z o. o. mogą być zarówno osoby prawne, jak i fizyczne, a także inne spółki jawne lub komandytowe.
Co do zasady, spółkę komandytową mogą reprezentować komplementariusze. Oni również odpowiadają za prowadzenie spraw podmiotu. Jeśli komplementariuszem jest spółka z o. o., to prawo do reprezentowania podmiotu ma zarząd spółki z o. o. W praktyce oznacza to, że zarząd spółki z o. o. reprezentuje zarówno swoją macierzystą spółkę, jak i spółkę z o. o. spółkę komandytową, w której pełni rolę komplementariusza.
Długa nazwa podmiotu wynika z jednego z zapisów kodeksu cywilnego, w którym uregulowano, że w nazwie spółki komandytowej musi się znaleźć nazwisko lub nazwa jednego ze wspólników. Stąd, jeśli komplementariuszem jest spółka z o. o. ‒ musi się ona pojawić w nazwie podmiotu.
Spółko z o.o. spółka komandytowa ‒ korzyści
Czy warto zakładać spółkę z o. o. spółkę komandytową? Okazuje się, że z określonych powodów jest to bardzo korzystna konstrukcja, zwłaszcza dla komandytariuszy będących osobami fizycznymi. Odpowiadają oni wyłącznie na wysokość kwoty komandytowej (kwotowo określonej górnej granicy finansowej, jaką ponosi komandytariusz za zobowiązania spółki). Natomiast komplementariusze odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki komandytowej. Jeśli zaś rolę komplementariusza pełni spółka z o. o., majątek osób fizycznych nie jest w żaden sposób zagrożony.
0 komentarzy