To jaki rodzaj sprzętu jest dla nas odpowiedni, zwykle zależy od wielu różnych czynników. Powinniśmy być często przygotowani na to, aby przed zakupem rozważyć kilka kwestii, aby następnie nie żałować zakupu i mieć świadomość rozsądnie zainwestowanych pieniędzy.
Obecnie, większość z nas w wolne chwili korzysta z rozrywek za pośrednictwem ekranów – laptopa, komputera stacjonarnego, czy też telewizora, aczkolwiek nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ulubione filmy, seriale oraz gry, wyświetlane mogą być jeszcze za pomocą projektora. Czy jest to konkurencja i zagrożenie dla wyboru telewizora? A może to rozwiązanie, które posiada przewagę pod każdym względem?
Bardzo często spotkamy się z rozważaniami na temat tego, czy warto wybrać rzutnik multimedialny czy może jednak telewizor. Obie opcje posiadają swoje wady i zalety, dlatego nasz wybór musi być uzależniony od indywidualnych preferencji, wymagań, a także od charakteru tego, jak będziemy korzystać z owego urządzenia. Uwarunkować jest tutaj przynajmniej kilka, jednak patrząc przez pryzmat przynajmniej tych najważniejszych, będziemy w stanie dokonać wyboru i podjąć decyzję, czy to projektor czy jednak telewizor będzie dla nas rozsądniejszym rozwiązaniem.
Częstotliwość użytkowania
To jeden z ważniejszych o ile nie kluczowy czynnik wpływający na to, czy naszym wyborem powinien być rzutnik czy telewizor. Otóż jeśli jesteśmy klasycznym użytkownikiem, który korzysta z telewizora, jako tła do różnych czynności, ogląda programy newsowe i informacyjne, przełącza się pomiędzy kanałami ze swojej oferty, a także śledzi ważne wydarzenia, a wszystko to przynajmniej po kilka godzin dziennie, wówczas lepszym wyjściem okaże się telewizor. Projektory mają ograniczoną żywotność lampy, stąd po długim czasie użytkowania, te mogą się po prostu zużywać. Warto mieć to na uwadze. Rzutniki są zatem polecane tym osobom, które okazjonalnie korzystają z tej formy rozrywki, czyli oglądają filmy i seriale wieczorami lub podczas specjalny okazji, a to np. 2-3 godzinny po 3-4 razy w tygodniu.
Kiedy pasujemy do opisu tego drugiego użytkownika, zyskujemy jeszcze coś. Projektor pozwoli nam na uzyskanie o wiele większego obrazu, a różnica może być naprawdę kolosalna. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, że standardowe telewizory mają obecnie ekran o przekątnej około 50 cali, kiedy to średniej klasy projektor full HD, może zapewnić nam obraz nawet ponad stucalowy.
Miejsce, w którym będziemy korzystać ze sprzętu
Na aspekt ten nie każdy zwróci uwagę, jednak myśląc o tym, zapewne skłonimy się bardziej ku zakupowi projektora. Logistka w przypadku telewizora jest dość uciążliwa, a w większości przypadków nawet niemożliwa. Ciężko wyobrazić sobie bowiem, że będziemy często przenosić nasz odbiornik, ponieważ ten powieszony na ścianie jest tam zamocowany na stałe i konieczne jest wykręcenie sporej liczby śrub, aby w ogóle go zdjąć. Nie wspominając przy tym, że są to urządzenia nieporęczne, przy których potrzeba przynajmniej dwóch osób, aby przenoszenie było nie tylko wygodne, ale też bezpieczne.
Rzutniki multimedialne to z kolei urządzenia, które są wręcz idealnie skrojone pod użytkowników wymagających specjalnych względów logistycznych, aby móc korzystać z nich w różnych miejscach, a nie jedynie w swoim własnym salonie. Dodatkowo, często będziemy mogli zaopatrzyć się w specjalną walizkę, do której włożymy nasz sprzęt i będziemy mogli go bezpiecznie transportować. Tym samym, zabierzemy go np. do swojego biura, do szkoły, na uczelnie, ale też do ogrodu, gdzie można zorganizować kino plenerowe.
Budżet i inne dodatkowe aspekty
Koszty są istotne przy każdym zakupie, dlatego i tutaj nie można ich pominąć. Zakup projektora średniej klasy to cena porównywalna z wydatkiem za średniej klasy telewizor, natomiast warto mieć na uwadze fakt, że uzyskujemy wówczas znacznie większą powierzchnię wyświetlania. Jeśli zależy nam na zdecydowanie lepszych efektach niż i jakości obrazu, warto postawić na projektor 4k lub nawet 8k, jednak tutaj cena będzie dość wysoka, stąd to opcja dla tych, dla których urządzenie to jest naprawdę potrzebne i nie widzą problemu w inwestycji.
0 komentarzy