Polacy mieszkający w Niemczech mają nieco większy komfort w realizacji swoich planów dotyczących e-commerce niż Niemcy ponieważ mogą skorzystać ze znacznie tańszych usług informatycznych w Polsce, nie ma bariery językowej, są znacznie niższe ceny i nie gorsza jakość.
Masz pomysł na sprzedaż internetową, mieszkasz w Niemczech i zastanawiasz się jak uruchomić własny sklep internetowy w Niemczech ?
Masz co najmniej kilka możliwości.
- możesz skorzystać z platformy abonamentowej
- możesz zlecić budowę sklepu internetowego firmie z Niemiec
- możesz wykorzystać do uruchomienia sklepu internetowego w Niemczech polską firmę
Sklepy internetowe w abonamencie.
Polska przoduje w tej technologii, niestety nie jest to rozwiązanie idealne, tak najdelikatniej rzecz ujmując, sklepy internetowe na tzw. abonament kuszą integracjami z setkami hurtowni dropshipping, niestety smutna prawda jest taka że zdecydowana większość sklepów na tych platformach plajtuje w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy dlatego że platformy dropshipping nie są w stanie zagwarantować ci takiego poziomu cen który pozwoliłby ci konkurować z innymi sklepami. To jednak nie koniec minusów tej platformy sklepowej ponieważ sklepy te mają bardzo ograniczone możliwości związane z optymalizacją pod tzw. pozycjonowanie co jest niezbędne aby pozyskiwać ruch z wyszukiwarek, mają także zamkniętą strukturę przez co nie będziesz w stanie takiego sklepu samodzielnie rozbudowywać.
Ostatnią wadą tego typu rozwiązań jest bardzo problematyczne dostosowanie pod inne języki, systemy płatności itp. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się na rynku niemieckim.
Sklep internetowy budowany przez firmę informatyczną z Niemiec
Nie jest tajemnicą że Niemcy nie są najtańszym krajem w Europie do życia, ceny usług są tam bardzo wysokie dlatego nie powinno być dla ciebie żadnym zaskoczeniem to że firma informatyczna z Niemiec może zażyczyć sobie za budowę sklepu internetowego 5-10 tysięcy Euro.
Sklep internetowy w Niemczech zbudowany przez firmę z Polski
Wielu osobom mieszkającym w Niemczech wydaje się że tylko firma z Niemiec może zbudować sklep internetowy Niemcy to specyficzny rynek ale z pewnością nie jest tak że mogą na nim działać tylko niemieckie firmy , firmy informatyczne z Polski z powodzeniem konkurują nie tylko ceną ale i jakością budowanych sklepów internetowych z firmami niemieckimi.
To błąd, są w Polsce firmy które specjalizują się w budowie sklepów internetowych w Niemczech, zaletą skorzystania z usług takiej firmy jest znacznie niższa cena oscylująca najczęściej w granicach 1-2 tysięcy Euro, sklep internetowy zbudowany przez firmę z Polski nie będzie się różnił funkcjonalnie niczym od sklepu internetowego zbudowanego przez firmę niemiecką. Każdy sklep internetowy ma większość cech wspólnych, różnią się detalami, oczywiście jednym z najbardziej widocznych jest język, front-end sklepu musi być po niemiecku, cała nawigacja, teksty, przyciski inaczej niemiecka klientela nic od ciebie nie kupi widząc niekompletne tłumaczenia bo taki sklep internetowy nie będzie budził zaufania. Systemy płatności najczęściej wykorzystywane w niemieckich sklepach internetowych to kolejny element, integracja automatycznego fakturowania, niezbędne checkboxy które klient musi zaznaczyć na etapie realizacji zamówienia, AGB, Impressum, Datenschutzerklärung itp. jest wiele elementów które muszą się znaleźć w takim sklepie internetowym.
Byłem świadkiem wielu sytuacji w których niektóre firmy porzucały projekty (niestety nie zwracając zaliczki klientowi) bo utknęły na jakimś etapie budowy sklepu internetowego, niestety nie jest to rzadki przypadek, dlatego powinieneś się domagać przed wpłaceniem zaliczki udokumentowania tego że firma ma doświadczenie w budowie sklepów internetowych w Niemczech ponieważ jest wiele firm które niską ceną próbują konkurować z firmami które mają takie doświadczenie, niestety prawie zawsze kończy się to utratą pieniędzy po stronie klienta.
Twoją uwagę powinna zwracać podejrzanie niska cena za wykonanie sklepu internetowego, to zawsze powinno rodzić pytania skąd bierze się taka rozbieżność od ceny rynkowej, za tak niską ceną mogą się również znajdować opłaty ukryte o których dowiesz się po zapłaceniu “całej” kwoty za sklep, to niestety plaga na naszym rynku, czyli próba uzależnienia od usług cyklicznych.
O czym jeszcze należy pamiętać zlecając budowę sklepu internetowego w Niemczech firmie z Polski ?
Domena i hosting zawsze powinny być twoją własnością, powinieneś je zarejestrować samodzielnie lub domagać się tuż po rejestracji przekazania przez firmę informatyczną pełnych danych dostępowych do panelu firmy hostingowej, to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa ponieważ częstą praktyką jest także rejestracja tych usług nie na klienta tylko na firmę która wykonuje sklep internetowy co niestety rodzi z czasem różne konfliktowe sytuacje na styku ceny odnowienia tych usług itp.
Doświadczenie firmy zajmującej się budową sklepów internetowych na rynku niemieckim jest również kluczowe, cena powinna dla ciebie być jednym z czynników branych pod uwagę w tym przypadku, lecz z pewnością nie jedynym i nie najważniejszym bo to może się skończyć wydaniem pieniędzy po raz drugi.
0 komentarzy