Smart home, czyli inteligentny dom to sposób na efektywne zarządzanie domem. Od czego zacząć wdrażając inteligentny dom? Podpowiadamy, które funkcje są najważniejsze.
Smart dom – ogrzewanie
Sterowanie ogrzewaniem to jedna z tych cech smart domu, która jest szczególnie chętnie wykorzystywana. Wręcz trudno sobie wyobrazić, by w domu inteligentnym zabrakło możliwości kontroli warunków termicznych. O ile tradycyjne montowane z piecami termostaty regulują właśnie ich temperaturę, to czujniki temperatury montowane w pomieszczeniach włączają i wyłączają ogrzewanie w zależności od temperatury otoczenia. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie w poszczególnych pokojach pożądanej optymalnej temperatury. Na ogół w salonie jest wyższa niż w sypialni, a najwyższa w pokoju dziecinnym i łazience.
5 rodzajów zabezpieczeń smart dom jakie ułatwią Ci życie
- Systemy domów inteligentnych oferują różne rodzaje usług i przypisanych im czujników. Większość systemów jest tak zaprojektowana, że można je dowolnie rozbudowywać w zależności od potrzeb. Nie trzeba od razu kupować i montować wszystkiego, jednak są takie opcje, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
- Czujniki jakości powietrza, czyli czadu, gazu i dymu na pewno przydadzą się w domu jednorodzinnym, a i w mieszkaniu też, jeśli jest używany gaz.
- Czujniki zalania montuje się w pralni lub łazience (ewentualnie kuchni, jeśli to tam umieszczona jest pralka). Szybka informacja o znacznej ilości wody na podłodze może uchronić przed poważniejszym zalaniem mieszkania, szczególnie pomieszczeń znajdujących się poniżej.
- Czujniki otwartych drzwi i okien w połączeniu z czujnikami ruchu są bardzo dobrym alarmem antywłamaniowym. Informacja o uruchomieniu czujnika może być przesłana na tablet lub smartfon.
- Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne gniazdka elektryczne, w których możliwe jest zdalne odcięcie zasilania. W tym momencie powrót do domu z powodu pozostawionego włączonego żelazka przestaje być koniecznością.
Smart dom – zdalne sterowanie
Jedną z niekwestionowanych zalet systemów smart home jest możliwość sterowania nimi na odległość. Umożliwia to podłączenie systemu inteligentnego domu do sieci Wi-Fi i zainstalowanie odpowiedniej aplikacji w telefonie lub tablecie. Dzięki temu zarządzanie domem może odbywać się praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi, o ile znajduje się ono w zasięgu sieci internetowej. W ten sposób można sterować ogrzewaniem czy oświetleniem, ale też uzyskać szybką informację o nieoczekiwanych sytuacjach, np. obecności w domu osób trzecich.
Więcej informacji o systemach smart home: zamel.com.
0 komentarzy