Czujnik gazu i czadu – jaki wybrać

Czujnik gazu i czadu – jaki wybrać

Choć niewiele osób o tym wie, w Polsce w wyniku zaczadzenia ginie lub ulega zatruciom o poważnych konsekwencjach rocznie niemal 4500 osób. Odpowiedni czujnik gazu i czadu zmniejsza to ryzyko do zera.

Czujnik czadu i gazu – jak działa?

Po zapoznaniu się z liczbą ofiar zatrucia czadem, nie trzeba nikogo przekonywać, że czujnik czadu i gazu jest urządzeniem niezwykle przydatnym w każdym gospodarstwie domowym, w którym występuje ryzyko zaczadzenia. Sercem czujnika jest chemiczny lub elektrochemiczny sensor, który składa się między innymi z substancji wchodzących w reakcje z tlenkiem węgla unoszącym się w powietrzu. Mikroprocesor analizuje reakcje zachodzące w powietrzu i na tej podstawie informuje o stężeniu czadu. Czujnik czadu i gazu musi być również wyposażony w sygnalizator dźwiękowy, dzięki któremu będziemy mogli zareagować odpowiednio w sytuacji zagrożenia. Niektóre modele mają również wbudowany wyświetlacz, umożliwiający stałe monitorowanie stężenia szkodliwych gazów w powietrzu, a także reagowanie na problemy z czujnikiem, na przykład brak zasilania.

Obecnie n rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli sensorów. Oczywiście rozwój czujników dla gospodarstw domowych wynika w dużej mierze z tego, że bardziej zaawansowane ich wersje jak detektor wielogazowy są wykorzystywane w przemyśle. Czujnik czadu i gazu działa zwykle od 2 do 5 lat. Po upływie tego okresu powinniśmy wymienić go na nowy.

Czujnik czadu i gazu – jak wybrać najlepszy

Warto wiedzieć, że o skuteczności czujnika czadu i gazu decyduje w dużej mierze spełnianie określonych norm, które wyrażane jest w uzyskaniu atestu. Wszystkie sensory są atestowane według tych samych kryteriów, więc przy zakupie powinniśmy się po prostu upewnić, że model uzyskał atest. Różnice między poszczególnymi modelami czujników czadu i gazu dotyczącą rozmaitych walorów (lub mankamentów) ich użytkowania.

Warto zwrócić uwagę na głośność powiadomień oraz ich rodzaj. Im dłuższy sygnał daje czujnik, tym lepiej. Dobrze również, gdy czujnik czadu i gazu daje inne dźwięki w przypadku różnych zagrożeń.

Te modele czujników czadu i gazu, które mają wbudowany wyświetlacz również odznaczają się większą użytecznością. Jest to ważna cecha zwłaszcza w przypadku sensorów wolnostojących. Na ekranie pojawia się bowiem informacja o stopniu naładowania baterii oraz końcu okresu eksploatacyjnego czujnika czadu i gazu.

Na wygodę korzystania wpływa również sposób montażu. Czujniki czadu i gazu sieciowe wystarczy wpiąć do gniazdka. Natomiast urządzenia bateryjne możemy zawiesić na ścianie albo postawić. Sposób zamontowania należy dobrać odpowiednio do pomieszczenia.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy