Porozumienie wychowawcze – co warto wiedzieć?

Porozumienie wychowawcze – co warto wiedzieć?

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o władzy rodzicielskiej i kontaktach rodziców z dzieckiem. Co więcej, rodzice mogą podsunąć sądowi gotowe rozwiązanie, które oparte będzie o porozumienie wychowawcze, czyli rodzicielski plan wychowawczy. Są to spisane przez rodziców zasady dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również kontaktów z dzieckiem.

Porozumienie wychowawcze po zmianie przepisów

Plan wychowawczy stracił nieco na znaczeniu po nowelizacji przepisów w 2015 roku. Dotychczas możliwość powierzania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom był zależna od tego, czy przedstawią oni zgodny plan wychowawczy (porozumienie wychowawcze).

W przypadku braku planu sąd ograniczał władzę rodzicielską jednego z rodziców. Dlatego w sytuacji, gdy któremuś z małżonków zależało na tym, aby każdy z opiekunów utrzymywał pełnie władzy rodzicielskiej, naciskał na zawarcie takiego porozumienia, które bardzo szybko i sprawnie udawało się przygotować.

Aktualnie sąd rozwodzący małżonków może powierzyć władzę każdemu z rodziców, nawet gdy nie przygotowali planu rodzicielskiego. Tak więc spoglądając na ich wspólny wniosek może on orzekać o kontaktach rodziców z dziećmi. W ten sposób sporządzenie planu wychowawczego podczas sprawy rozwodowej stanowi rozwiązanie pomocne, ale nieobowiązkowe.

Jak przygotować porozumienie wychowawcze?

Nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby sposób czy też formę przygotowania porozumienia wychowawczego, jak również nie ma bezpośrednich wskazówek dotyczących tego, jakie składowe powinny zostać w nim uregulowane. W związku z powyższym wiele osób poszukuje pomocy u specjalistów – zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Można to zauważyć po częstotliwości wyszukiwań takich fraz, jak: „adwokat rozwód Kraków” czy „adwokat Warszawa rozwód”.

Zazwyczaj plany wychowawcze sporządzone pisemnie przypominają zwykłą umowę, której stronami są małżonkowie wymienieni z imienia i nazwiska. Porozumienie z reguły składa się z kilku części, takich jak opieka, kontakty, szkoła, finanse, zdrowie, a na samym końcu powinny znajdować się podpisy obojga rodziców.

Plan wychowawczy może zawierać także wszelkie zasady, jakie rodzicom przychodzą do głowy. Warto jednak formułować je jak najdokładniej, aby uniknąć niejasności. Rolą porozumienia wychowawczego – jak każdej innej umowy – jest wyeliminowanie przyszłych nieporozumień i sporów. Warto wiedzieć, iż nie stanowi żadnego problemu to, aby ustalone pomiędzy rodzicami zasady się zmieniły czy ewoluowały. Tego typu nieporozumienia można zawsze „anektować”.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy