Obligacje to dłużny papier wartościowy, w którym emitent zobowiązuje się wobec obligatariusza do spełnienia określonego świadczenia, czyli zwrotu pożyczki wraz z odsetkami. Wyróżnia się różne rodzaje obligacji, np. skarbowe, komunalne, korporacyjne.
Najniższy poziom ryzyka inwestycyjnego charakteryzuje obligacje skarbowe. Dlatego właśnie są częstym wyborem początkujących inwestorów. Obligacje skarbowe są przeznaczone dla osób, które chcą, chociaż częściowo uchronić kapitał przed spadkiem wartości.
Minister Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami w określonym czasie. Dłużnik, czyli Skarb Państwa odpowiada za zobowiązania całym majątkiem. Właśnie dlatego obligacje skarbowe są uważane jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania.
Inwestorzy mają do wyboru różne rodzaje obligacji skarbowych
Wyróżnia się detaliczne i hurtowe obligacje skarbowe. Jedne i drugie służą finansowaniu deficytu budżetowego. Nie każdy może jednak kupić obligacje hurtowe na rynku pierwotnym. Mają do tego prawo jedynie banki posiadające status Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych. Indywidualny inwestor może dokonać ich zakupu dopiero na rynku wtórnym, np. w systemie Catalyst na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Obligacje detaliczne są natomiast bezpośrednio skierowane do osób fizycznych. Występują w kilku wariantach, z czego najważniejsze to obligacje rynkowe i oszczędnościowe. Te pierwsze można zdeponować na rachunku maklerskim i sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych. Natomiast obligacje oszczędnościowe nie są też dopuszczone do obrotu na giełdzie. Właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem początkujących inwestorów. Nie wymagają bowiem zakładania nawet rachunku maklerskiego.
Zakup oszczędnościowych obligacji skarbowych
Sprzedawane są w trybie ciągłym i mają stałą cenę, która wynosi 100 zł. Można je kupić w dowolnym oddziale banku PKO BP, w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP, a nawet przez Internet. W ofercie Skarbu Państwa znajdują się obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym oraz opartym na inflacji. Nabywca może wybrać papiery z różnym terminem wykupu: 3-miesięczne, 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Dodatkowo beneficjenci programu 500+ mogą skorzystać z oferty zakupu obligacji 6 i 12- letnich.
W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania można wycofać wpłacone pieniądze, ale zostanie od nich odliczona opłata za przedterminowy wykup.
Obligacje a stopy procentowe
Opłacalność zakupu obligacji zależy od poziomu inflacji oraz relacji pomiędzy rynkowymi rentownościami a ceną obligacji. Ta zależność ma charakter odwrotny. W przypadku wzrostu inflacji powyżej wyznaczonego przedziału – Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. W przypadku posiadania obligacji o stałym oprocentowaniu, inwestor traci na spadku wyceny rynkowej obligacji. Zyskują inwestorzy, którzy mają obligacje skarbowe ze zmiennym oprocentowaniem lub obligacje indeksowane inflacją.
Obligacje skarbowe są jedną z prostszych form lokowania kapitału. Są popularne wśród inwestorów, bo oferują pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy i gwarancję ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami.
Zastrzeżenia prawne
Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.
0 komentarzy