Łódź jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Miasto przyciąga studentów, oferując naukę w szkołach wyższych – jest to m.in. Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Politechnika, Uniwersytet Łódzki, czy Uniwersytet Medyczny. Na co mogą liczyć młodzi ludzie po skończeniu edukacji? Jakie branże są otwarte na zatrudnienie studentów i osób, które dopiero co otrzymały dyplom?
Branże przyjazne młodym pracownikom
Wielu młodych ludzi już w trakcie studiów zaczyna pracę. Związane jest to ze względami finansowymi – dzięki temu studenci mogą odciążyć rodziców i się usamodzielnić. Łączenie zajęć zarobkowych z nauką pozwala też zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać kulturę pracy, zyskać nowe znajomości i poszerzyć kwalifikacje.
Choć pierwsze stanowiska nie zawsze są związane z kierunkiem studiów czy wymarzonym zawodem, to objęcie ich stwarza okazję do nauki praktycznych umiejętności i rozwijania kompetencji miękkich. Praca w sklepie czy branży HoReCa może nauczyć zarządzania czasem, odpowiedzialności, efektywnej komunikacji, czy radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Co ważne, pracodawcy chętnie zatrudniają studentów i osoby, które się uczą – nie muszą odprowadzać za nich składek za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W Łodzi nie brakuje galerii handlowych, sklepów, restauracji i innych lokali gastronomicznych, w których uczniowie mogą sobie dorabiać. Młodzi cenią elastyczne godziny pracy, możliwość dostosowania grafiku dla planu zajęć oraz benefity pozapłacowe, jak np. karty sportowe, pakiety medyczne, czy zniżki do kina lub teatru – w dużych firmach często przysługują tego typu dodatki.
Możliwości dla absolwentów
Osoby, które skończyły studia i chcą znaleźć zatrudnienie, które będzie zgodne z ich wykształceniem i wizją zawodową, mogą pozostać w Łodzi. Miasto oferuje różnorodne możliwości zatrudnienia w nowoczesnych branżach, które dynamicznie się rozwijają i są otwarte na młodych, ambitnych pracowników.
Dużym plusem jest to, że łódzkie szkoły wyższe współpracują z sektorem biznesowym, np. Politechnika Łódzka przez Radę Naukowo-Gospodarczą organizuje rozmaite projekty, współdziałając z przedsiębiorcami budowlanymi, co służy wymianie doświadczeń, wspiera rozwój nowych technologii oraz organizację praktyk i staży dla studentów. Osoby realizujące programy stażowe bardzo często zostają później w firmie zatrudniane.
BPO/SSC Business Process Outsourcing/Shared Services Centers
W Łodzi realizowane są liczne inwestycje. W województwie łódzkim prężnie działają firmy polskie i zagraniczne. Centra usług wspólnych i outsourcingu biznesowego dają prace absolwentom przy obsłudze klienta, w działach księgowych, HR. Zatrudniają też specjalistów z różnych dziedzin.
Przemysł i produkcja
Miasto słynące z branży produkcyjnej stwarza możliwości do rozwoju absolwentom szkół wyższych. Poszukiwane są osoby, które mają kwalifikacje z zakresu inżynierii, automatyki, czy zarządzania produkcją.
Technologie informacyjne
Łódź to ważny ośrodek IT. Wiele firm technologicznych szuka młodych, zdolnych absolwentów do swoich zespołów. Rozwój nowych technologii i sztucznej inteligencji sprawia, że powstają nowe zawody.
To tylko mała część obszarów, które są otwarte na zatrudnianie absolwentów. Warto przejrzeć regionalne oferty pracy w serwisie GoWork.pl. Na stronie https://www.gowork.pl/opinie/lodz;l znajdziesz opinie na temat pracodawców, które pomogą Ci zorientować się w tym, jaki mają stosunek do zatrudniania młodych, wykwalifikowanych osób i jak duży popyt jest na specjalistów z różnych dziedzin.
0 komentarzy