Na czym polega uprawa bezorkowa?

Na czym polega uprawa bezorkowa?

Praca na roli jest niezwykle wymagająca – niezbędna jest w niej rzetelna wiedza, a także odpowiednie zaplanowanie prac. Nic więc dziwnego, że wielu rolników odchodzi obecnie od systemów orkowych, które pochłaniają sporo czasu, a przy tym są bardziej kosztowne. Uprawa bezorkowa wiąże się z licznymi zaletami, choć nie jest wolna od wad. Co warto wiedzieć na jej temat?

Co to jest uprawa bezorkowa?

Orka polega na przekopywaniu gleby na dużej głębokości w celu jej przygotowania na wysiew. Jest to tradycyjny system upraw, który zazwyczaj sprawdza się w wielu okolicznościach, choć okazuje się wadliwy w warunkach suchych – przekopywana przez pług gleba traci bowiem spore ilości wody. Co więcej, zastosowanie orki zwiększa ryzyko, że na jej powierzchni utworzy się skorupa w wyniku intensywnego deszczu po wysiewie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że orka jest czaso- i pracochłonna, a przez to znacznie zwiększa koszty uprawy.

Te i inne względy sprawiają, że w coraz większej ilości gospodarstw rolnych spotkamy się obecnie z uprawą bezorkową. W wielu przypadkach decydują o tym kwestie ekonomiczne, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju system upraw ma również wiele innych zalet. Uprawa bezorkowa polega na pozostawieniu resztek roślin na polu. Nie praktykuje się przekopywania gleby, a jedynie spulchnianie jej wierzchniej warstwy, w związku z czym ten rodzaj uprawy nierzadko nazywany jest ,,zredukowanym”.

Uprawa bezorkowa – jak zacząć?

Uprawa bezorkowa zaczęła zyskiwać na popularności już w XX wieku, kiedy zauważono, że tradycyjne metody doprowadziły do zwiększonej erozji gleby. Obecnie stosuje się ją z wielu względów, szczególnie w przypadku upraw z przewagą zbóż oraz na terenach pagórkowatych. Na czym jednak polega uprawa bezorkowa? Jak zacząć ją stosować?

Uprawa bezorkowa – jakie maszyny?

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie wyposażenie – konieczne jest między innymi posiadanie maszyn, które pomagają zarządzać resztkami roślin. Mowa tu na przykład o kruszarkach czy rozbijaczach słomy. Oprócz nich niezbędne są także maszyny do aplikacji herbicydów oraz specjalne siewniki. Dzięki nim możliwe jest sianie na resztki roślinne. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej głębokości siewu, dostosowanej do potrzeb danej rośliny. Co więcej, w uprawie bezorkowej można również siać w wąskich rowkach, utworzonych przez specjalną maszynę.

Co jeszcze jest ważne w kontekście uprawy bezorkowej?

Stawiając na uprawę bezorkową musimy również pamiętać o tym, aby odpowiednio zarządzać resztkami roślinnymi pozostawionymi na polu. Konieczne jest ich równomierne rozmieszczenie, dzięki któremu wszystkie rośliny mają zapewnione jednakowe warunki dla zdrowego wzrostu. Warto ponadto mieć świadomość, że taka praktyka może również pomagać w zapobieganiu chorobom roślin.

Dlaczego warto zdecydować się na uprawę bezorkową?

Oprócz tego, że uprawa bezorkowa pozwala zmniejszyć nakład pracy oraz zredukować koszty, ma również wiele innych zalet. Gleba staje się lepiej chroniona przed erozją, a ponadto zyskuje lepszą strukturę i porowatość. W większym stopniu zatrzymuje wodę, dzięki czemu roślinom nie brakuje wilgoci nawet w okresie niewielkich opadów – to właśnie dlatego uprawa bezorkowa sprawdza się w regionach, w których są one rzadsze. Jednocześnie na jej skutek wzrasta zawartość substancji organicznej w glebie. Składniki pokarmowe wolniej się z niej wymywają, dzięki czemu rośliny zyskują większą ilość magnezu, fosforu i potasu w przyswajalnej postaci.

Co więcej, uprawa bezorkowa pomaga zwiększyć bioróżnorodność gleby – w tej technice uprawiania roli niezwykle ważne są dżdżownice oraz inne organizmy, które żyją w warstwie ornej. Pomagają one bowiem spulchnić glebę, co przekłada się na wiele z wyżej wymienionych korzyści. Uprawa bezorkowa wiąże się jednak również z szeregiem wyzwań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na profesjonalnym portalu dla rolników, umożliwiającym śledzenie najważniejszych wiadomości rolniczych i przekazującym wiedzę branżową.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy