Kolory ornatów - jakie mają znaczenie?

Kolory ornatów - jakie mają znaczenie?

Główna szata liturgiczna duchownego stanowi ornat kapłański. Wyróżnia się ona swoim uroczystym wyglądem, co oddaje również sama nazwa elementu: słowo ornare tłumaczone z języka łacińskiego oznacza ozdabiać, natomiast ornatusubiór ozdobny. Ta szata liturgiczna wykorzystywana jest w niejednym odłamie religii chrześcijańskiej i jest zakładana podczas Mszy Świętej oraz łączących się z nią czynności. Ornaty dostępne są w rozmaitych kolorach – barwy te nie są jednak przypadkowe, gdyż kryją w sobie odmienne przesłanie. W tym artykule omawiamy, jakie znaczenie mają kolory ornatów.

Szaty liturgiczne – które są najważniejsze?

W rzymskokatolickim obrządku można wymienić kilka najważniejszych elementów, które wchodzą w skład ubioru duchownych. Wśród nich wyróżnia się albę – to biała, długa szata wywodząca się ze starożytnej tuniki, charakteryzująca się długimi rękawami sięgającymi aż do kostek. Duchowni ubierają również jej skróconą wersję, to znaczy komżę, która posiada jednak szerokie rękawy. Zarówno alba, jak i komża symbolizują czystość duszy. Mogą być one dodatkowo przepasane pasem lub grubym sznurem z frędzlami na obydwu końcach, czyli cingulum.

Oprócz tego, kapłani ubierają kapę podczas sprawowania sakramentu chrztu oraz małżeństwa. Szata ta stanowi długą, sięgającą stóp pelerynę – wywodzi się ona z szat królów i książąt. Element zapinany jest klamrą pod szyją, a na niego zakładana jest komża, alba czy stuła. Wspomniana stuła stanowi natomiast szeroką wstęgę o delikatnie rozkloszowanych końcach. Symbolizuje ona godność i władzę kapłana. Podczas gdy diakon zakłada stułę niczym szarfę z lewego ramienia na ukos do prawego boku, biskup oraz kapłan pozwala jej swobodnie zwisać z przodu lub zawiesza ją na szyi. Oprócz tych szat, nie można zapomnieć o ornacie!

Ornaty kapłańskie – co znaczą ich kolory?

Wśród najważniejszych szat liturgicznych wymienia się ornaty kapłańskie. Występują one w różnych barwach, które posiadają bogatą symbolikę. Kolory przypisywane są przy tym do określonych świąt oraz okresów zwykłych i postnych. Poprzez ubiór ornatu w danej barwie, duchowny może podkreślić charakter uroczystości.

Sprawdź ornaty liturgiczne w HolyArt – to szaty wykonywane oraz dekorowane ręcznie we Włoszech, a także tworzone w Polsce. Wszystkie zostały wykonane z należytą starannością i wykorzystaniem wysokojakościowych materiałów.

Ornaty białe

Barwa biała nawiązuje do radości, doskonałości oraz czystości. Ornaty białe ubierane są podczas jednych z najważniejszych uroczystości – kapłani wybierają je na dzień Zmartwychwstania, czas Wieczerzy Pańskiej, obchody maryjne oraz Boże Narodzenie.

Ornaty czarne

Czarne ornaty wierni mogą zobaczyć podczas mszy w intencji zmarłych osób, a także w trakcie pogrzebów. Barwa ta wskazuje smutek oraz żałobę.

Ornaty fioletowe

Fiolet stanowi barwę symbolizującą pokutę, pokorę i godność. To również kolor oczekiwania, dlatego fioletowe ornaty zakładane są przez duchownych w trakcie Adwentu oraz Wielkiego Postu.

Ornaty czerwone

Czerwone ornaty wskazują na nieskończoną miłość do Stwórcy, a także symbolizuje krew. Taka szata określa również najwyższą kapłańską rangę. Zakładana jest ona w Wielki Piątek, Niedzielę Męki Pańskiej i z okazji uroczystości Zesłania Świętego Ducha.

Ornaty różowe

Ornaty różowe zakładane są w trzecią niedzielę Adwentu i czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Róż symbolizuje przy tym radość. To kolor ornatu, który możemy zobaczyć bardzo rzadko.

Ornaty zielone

Najczęściej zakładane są zielone ornaty kapłańskie – duchowni ubierają je w okresie zwykłym, w niedziele, a także w dni powszednie zwykłego okresu w trakcie roku liturgicznego. Barwa zielona kryje w sobie symbolikę, taką jak sprawiedliwość, odrodzenie, nadzieja i miłość.

Inne kolory ornatów

Co ciekawe, ornaty kapłańskie występują również w innych kolorach. Wszystkie z wymienionych powyżej barw – oprócz fioletu i czerwieni – mogą zostać zastąpione ornatem w kolorze złotym, będącym najbardziej uroczystym. Warto także wspomnieć, że podczas maryjnych nabożeństw niektórzy księża zakładają szaty liturgiczne w kolorze niebieskim. Taka barwa nie należy jednak do kanonu kolorów liturgicznych, a taki ubiór duchownego wynika wyłącznie z kultu regionalnego.

Ornat kapłański należy do najważniejszych szat liturgicznych. Może on występować w odmiennych barwach – każdy z kolorów kryje w sobie jednak bogatą symbolikę i jest wybierany przez duchownych na inne okazje.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy