Jak oszczędzać pieniądze czyli ETF dla początkujących

Jak oszczędzać pieniądze czyli ETF dla początkujących
Jeśli zastanawiasz się czy inwestycja w ETF to rozsądne rozwiązanie na wygenerowanie oszczędności, to mamy dobrą wiadomość. Fundusze ETF to znakomite narzędzie inwestycyjne dla mniejszych inwestorów. Co więcej spełniają wiele zasad skutecznego inwestowania, a jednocześnie stanowią najlepszy pasywny instrument inwestycyjny. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Czym są fundusze ETF?

ETF (ang. exchange-traded fund) to fundusz giełdowy działający zasadniczo w taki sam sposób jak tradycyjne fundusze przeznaczone dla ogółu społeczeństwa.

Płynność - podstawowa różnica między inwestowaniem w fundusze ETF a fundusze inwestycyjne.

Klasyczne fundusze nie są przedmiotem obrotu na giełdach. Wstąpienie albo rezygnacja z takiego funduszu inwestycyjnego trwa najczęściej kilka dni. Fundusze ETF są znacznie bardziej elastyczne właśnie dzięki obrotowi giełdowemu. Za każdym razem, kiedy postanowisz upłynnić akcje, możesz to zrobić na giełdzie za pośrednictwem swojego brokera. Środki zostaną przelane niemal natychmiast na konto. Jeśli szukasz nagradzanej platformy do handlu ETF, czytaj dalej i sprawdź dlaczego warto odkładać na emeryturę inwestując w ETF-y.

Dywersyfikacja - różnica między portfelami funduszy ETF a funduszy inwestycyjnych

ETF-y to zazwyczaj fundusze indeksowe. Tego typu fundusz naśladuje indeksy, czyli pozwala na inwestowanie w dokładnie te same papiery wartościowe, z których został złożony, w identycznych proporcjach. Właśnie dlatego fundusze ETF są aktualnie postrzegane jako najistotniejszy instrument inwestowania pasywnego.

Bezpieczeństwo

Fundusze ETF mają opinię jednych z najbezpieczniejszych papierów wartościowych. Podlegają ścisłym regulacjom i kontrolom. Przeznaczone są dla ogółu społeczeństwa i systematycznie sprzedawane na giełdach.

Podlegają również unijnej dyrektywie UCITS, która stanowi niezwykle zharmonizowany system zarządzania funduszami i ich sprzedaży. UCITS w prosty sposób ujednolica regulację funduszy w całej Europie, a co więcej wprowadza wymagane standardy i jednakowe wymogi ochrony inwestorów. 

Różnica w opłatach

Do niewątpliwych zalet funduszy ETF należy wysokość opłat. Naśladując indeksy, ETF-y nie angażują wielu pracowników ani też zaawansowanego technicznie sprzętu przy wyborze konkretnych papierów wartościowych. Również koszty administracji czy nawet zarządzania funduszami ETF są aktualnie bardzo zbliżone do zera. Natomiast jeśli chodzi o opłaty to najtańsze fundusze ETF pobierają należność za administrację i zarządzanie w wysokości zaledwie 0,1% zysku rocznie.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy