Czym jest haft komputerowy?
Na początku wzór haftu jest projektowany na komputerze, następnie jest przekazywany do maszyny hafciarskiej, która wykonuje go precyzyjnie według zaplanowanego wzorca. Motywy, według których wykonywany jest haft komputerowy, są niejednokrotnie niezwykle skomplikowane i wymagające precyzji. Program komputerowy umożliwia także wizualizację takich projektów przed ich wykonaniem. Maszyny hafciarskie wykonują znacznie więcej pracy w krótszym czasie, niż kobiety hafciarki, które lubiły wykonywać takie zajęcie wolnym czasie. Dzięki temu haft komputerowy nie jest już taki kosztowny, z tego względu jest często stosowany w przemyśle tekstylnym.
Kiedyś odzież ozdabiana haftem była zarezerwowana jedynie dla nielicznych, obecnie jest popularną formą znakowania ubrań. Każda osoba może zlecić wyhaftowanie jakiegoś indywidualnego wzoru na koszulce albo bluzie. Jest to także chętnie wykorzystywana forma do tworzenia niestandardowych projektów wykorzystywana np. przez kluby sportowe lub szkoły do tworzenia zindywidualizowanych produktów emblematów, odznak i etykiet. Wzory haftów są zapisywane na plikach komputerowych, co umożliwia ich łatwą modyfikację oraz przekazywanie między maszynami haftującymi.
Zalety haftu komputerowego
Mimo że maszyny hafciarskie nie są tanie, można na nich wykonać wiele sztuk w krótkim czasie, można na nich realizować nawet duże zlecenia. Haft wykonywany ręcznie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz posiadania specjalnych umiejętności, z tego względu charakteryzuje go wysoka cena, haft komputerowy jest o wiele tańszy i wydajniejszy. Wzory są konwertowane na formaty cyfrowe, dlatego można dowolnie zmieniać kolor, wielkość i kształt motywów. Haft komputerowy jest wielofunkcyjny, może być stosowany na różnych materiałach, zarówno jeśli chodzi o różne rodzaje tkanin, ale także na filcu, skórze i wielu innych. Z tego względu jest on wykorzystywany w wielu branżach, nie tylko w przemyśle odzieżowym.
Zastosowanie haftu komputerowego
Haft komputerowy jest stosowany często w branży sportowej do wykończenia np. czapek i toreb w logo zespołów albo klubów sportowych. Jest także często wykorzystywany w:
- przemyśle motoryzacyjnym do dekoracji wnętrz samochodów albo uniformów pracowników,
- jest również chętnie stosowany w dekoracjach wnętrz do estetycznego wykończenia zasłon, obrusów, poduszek i wielu innych akcesoriów domowych,
- dzięki precyzji wykonania jego zastosowanie może być dowolne, jest popularnie wykorzystywany w przemyśle lotniczym, wojskowym do dekoracji i oznaczeń mundurów oraz innych niezbędnych akcesoriów.
Wyhaftowane elementy odpowiednio pielęgnowane mogą przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie i wciąż zachwycać swoim wykwintnym wyglądem.
0 komentarzy