Bachata (karaibska technika tańca) ponad dekadę temu wkroczyła na polskie parkiety, stając się ich królową. Popularnością przebiła dynamiczną salsę i moda na nią wcale nie mija. Wręcz przeciwnie! Coraz więcej osób wybiera tę formę ruchu. Ostatnio skusili się na nią m.in. Anna i Robert Lewandowscy (nagranie bachaty w wykonaniu Lewandowskich pojawiło się niedawno w Internecie). Co więcej wielu znanych artystów (takich jak: Enrique Iglesias, Maluma czy Shakira) tworzy bachatowe piosenki. To prawdziwe hity – górują w rankingach wakacyjnych list przebojów.
Na czym polega fenomen bachaty?
Pewnie na tym, że bachata to taniec dość łatwy do opanowania. Po kilku treningach jesteśmy w stanie zatańczyć bachatę na imprezie. No właśnie! Imprezy to słowo klucz! Bachata jest tańcem socjalnym, tj. została stworzona z myślą o tanecznych zabawach. Nie ma w niej sztywnych zasad i norm, liczy się piękny efekt i przeżywanie romantycznej muzyki.
Bachata taniec a bachata muzyka – kilka słów o gatunku
Bachata solo to rodzaj tańca (jak i muzyki) wywodzący się z gorącej i słonecznej Dominikany (a konkretniej z jej wiejskich, rolniczych terenów). Została wymyślona przez służących/robotników, którzy tworzyli melodie na łatwo dostępnych przedmiotach/instrumentach. Po ciężkim dniu pracy wymyślali utwory zazwyczaj przepełnione smutkiem (spowodowanym np. utratą ukochanej osoby, rozstaniem, nieodwzajemnionym uczuciem itd.). Stąd początkowa nazwa amargue = „gorzka muzyka”, zastąpiona przez wyraz bachata o dwuznacznym pochodzeniu, ponieważ w niektórych rejonach słowem tym określało się śmieci, ale w innych: zabawę, imprezę (drugie znaczenie najpewniej zadecydowało o doborze nazwy dla stylu tanecznego czy muzycznego).
Podsumowując bachatę kojarzymy więc z charakterystyczną muzyką latynoską, ale można ją tańczyć praktycznie do każdej piosenki – rozliczanej na cztery.
Bachata solo a bachata w parach - podstawowe kroki (czy się różnią?)
Podstawą bachaty jest „krok-dostaw” (korzystając z lokalnego nazewnictwa), a konkretniej są to trzy naprzemienne kroki do boku i czwarty tzn. tap, czyli dostawienie nogi bez jej całkowitego obciążenia. Luźna noga, która zrobiła tap, rozpoczyna drogę powrotną.
Do kroku podstawowego dodawany jest styling rąk (ręce podkreślają ciało) oraz izolacje klatki piersiowej, bioder, a nawet głowy.
Krok podstawowy wygląda tak samo w wersji solo jak w parze.
Bachata solo co to?
Bachatę kojarzymy z tańcem w parze ze względu na jej romantyczny charakter (bliskość w partnerowaniu), ale tańczy się ją też solo. To kolejny atut bachaty! Nawet jeśli nie mamy partnera czy partnerki, możemy wykorzystać jej kroki np. na dyskotece. Krok podstawowy bachaty dopasujemy do różnych gatunków muzycznych, a charakterystyczne dla bachaty np. ruchy bioder sprawią, że nasz taniec będzie wyglądał ponętnie.
Bachata solo jest bazą do tańczenia bachaty w parze. Ta technika odznacza się pięknym, zmysłowym stylingiem, a w tym właśnie wydatną pracą bioder. U mężczyzn mocniejsze są ruchy klatą. Dla obu płci ważna jest właściwa postawa ciała oraz umuzykalnienie. Osoba tańcząca bachatę solo uwodzi ruchem.
Bachata solo dla początkujących – czego uczą na kursie?
Podczas kursu solowego wzmocnisz muzykalność, zyskasz większą świadomość ciała, nauczysz się poprawnej techniki i rozbudzisz drzemiącą w sobie zmysłowość. Dodatkowo poznasz zasady sensualnego, płynnego ruchu, opanujesz izolacje poszczególnych partii ciała.
Bachata solo dla początkujących – jak przygotować się do kursu?
Trzeba zorganizować sobie wygodne, niekrepujące ruchów ubranie, ale też takie, w którym będziemy czuć się atrakcyjnie – to bardzo ważne! Kobiety na bachacie solo od podstaw nie muszą tańczyć w butach na obcasach, mogą być to zwyczajne buty sportowe. Upatrzyłaś/eś sobie kurs tańca i chcesz się na niego wybrać? Pamiętaj o rezerwacji miejsca. To nie wiąże się z żadnymi kosztami, a dzięki temu szkoła tańca w Łodzi może dopilnować właściwej liczny kursantów na zajęciach. Poza tym w razie jakichkolwiek komplikacji (typu choroba instruktora), szkoła tańca może poinformować Cię o ewentualnych zmianach. Takie rzeczy oczywiście dzieją się rzadko, ale warto o to zadać, aby uniknąć zbędnego przyjazdu do szkoły. Przed wyjściem z domu zerknij też na grafik wybranej szkoły tańca, aby upewnić się, że nie zamieszczono informacji o zmianie godziny itp. To w zasadzie wszystko, o czym musisz pamiętać.
Sprawdź dostępne kursy tańca na https://www.spot66.pl/
Zajęcia z bachaty prowadzi w Kaliszu szkoła tańca Studio Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej
https://studiokreacjiruchu.com/nauka-tanca-kalisz-jarocin