Kiedy oddać auto do kasacji?

Kiedy oddać auto do kasacji?

Kierowcy często przywiązują się do swoich aut i za nic nie dopuszczają myśli o zamianie ich na inny model. Niestety wysłużone pojazdy mają to do siebie, że generują coraz większe koszty. Przez sentyment właściciele nie zwracają uwagi na odpływ gotówki, którą muszą zainwestować w naprawę. Nie dopuszczają do siebie myśli, że nieuniknione zbliża się wielkimi krokami. Dlatego zastanowimy się dzisiaj jakie czynniki wziąć pod uwagę rozważając kasację pojazdu.

Czy wiek auta to powód do złomowania?

Niejednokrotnie zdarza się, że nawet kilkudziesięcioletnie samochody są zachowane w niemalże idealnym stanie. Niemniej jednak biorąc pod uwagę dane statystyczne, okazuje się, że znaczna większość starych aut jest mocno wyeksploatowana. Z jednej strony nie mogą zostać uznane za zabytki. Z drugiej ich użytkowanie nie należy do komfortowych, a na dodatek regularnie generuje dodatkowe koszty związane z naprawami. I nie chodzi tu tylko o stan silnika. Pamiętajmy też o układzie zawieszenia, który bardzo odczuwa setki tysięcy przejechanych kilometrów. Kolejnym elementem, który poddaje się działaniu czasu, jest karoseria. Ogniska rdzy zżerającej blachę przybierają postać plagi, której nie da się skutecznie zatrzymać. Ponadto osłabiona konstrukcja samochodu nie chroni już tak efektywnie podczas wypadku. Taki stan rzeczy sprawia, że należy poważnie rozważyć złomowanie samochodu.

Czy opłaca się naprawiać auto po wypadku?

Złomowanie pojazdu jest wskazane w momencie, gdy koszt jego potencjalnych napraw przewyższa wartość rynkową auta. Dlatego rozważając naprawę samochodu po wypadku, najpierw warto poprosić zaufanego mechanika o wycenę. Czasem nie mamy wątpliwości, że samochód nie nadaje się już do dalszej eksploatacji. Jednakże w wielu przypadkach na pierwszy rzut oka zniszczenia nie wydają się trudne do naprawy. Pytanie tylko jak poważnie uszkodzone zostało wnętrze auta. Które auta opłaca się naprawiać? W większości przypadków dotyczy to luksusowych marek. W przypadku starszych pojazdów jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest kasacja.

Czy można zdemontować auto na własną rękę?

Właściciele wiekowych aut w pewnym momencie zaczynają się zastanawiać nad samodzielnym demontażem pojazdu i sprzedażą pozyskanych z niego części na własną rękę. Wydaje im się to o wiele bardziej opłacalne aniżeli oddanie pojazdu do stacji demontażu. Być może takie rozwiązanie byłoby bardziej sensowne, gdyby nie fakt, że nie jest to zgodne z prawem. Kara finansowa za tego typu wykroczenie waha się pomiędzy 10 a 300 tysięcy. W takiej sytuacji dużo bardziej rozsądne jest skorzystanie z usług stacji demontażu.

Jak zezłomować auto? Szrot - Łódź.

Wbrew pozorom złomowanie auta odbywa się bardzo sprawnie. Formalności podczas kasacji pojazdu nie są zbyt skomplikowane, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Właściciel powinien przywieźć ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Decyzję o złomowaniu auta może podjąć jedynie jego właściciel. Samochód musi posiadać czytelny numer VIN, aby możliwa była weryfikacja czy dany egzemplarz nie pochodzi z kradzieży.

fot. materiały prasowe

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy