Przyjście na świat pierwszego dziecka wiąże się z zakupem akcesoriów, o których do tej pory wielu rodziców nie miało odpowiedniej wiedzy, ponieważ ich to bezpośrednio nie dotyczyło. Jednym z największych wyzwań, jakie czeka na rodziców po powrocie matki z dzieckiem ze szpitala, okazuje się przewijanie niemowlaka. Sama czynność nie jest tak trudna do opanowania, jak dopasowanie pieluszki do potrzeb dziecka. Jak wybrać te odpowiednie? Z tego artykułu dowiesz się, jak podjąć odpowiednią decyzję, by zadbać o komfort noworodka.
Pieluszki dla noworodka – od czego zacząć?
Pieluszki jednorazowe w wyprawce dla noworodka to standard. Będą one potrzebne już od pierwszych chwil życia dziecka. Jednak nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jak duże urodzi się dziecko, dlatego na początku nie warto robić dużych zakupów i kupować wielopaków. Obciążą one budżet domowy, a mogą okazać się za małe lub za duże. Na początek na pewno wystarczy kupić opakowanie lub dwa pieluszek oznaczonych 0 albo newborn, które przystosowane są dla noworodków. Wszystkie potrzebne pieluszki „na start” dostępne są w hurtowni medycznej ePlaster. Może się okazać, że mimo wyboru dobrych jakościowo pieluszek, noworodkowi nie będą one pasowały i trzeba będzie je zmienić. Dziecko wiele nam powie.
Idealny rozmiar, czyli jaki?
Pierwsze pieluchy, o których powinno się pomyśleć, mają rozmiary 0, 1, lub kryją się pod nazwą newborn. Są idealne dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 2-6 kg. Wszystko zależy od tego, który dokładnie rozmiar wybierzemy. Pieluszki przeznaczone dla noworodków mają wycięcie na pępku, które zapobiega wszelkim zakażeniom podczas procesu odpadania kikuta pępowinowego. Taki rodzaj pieluch ma również bardzo chłonny wkład. Dzięki niemu cała wilgoć jest głęboko wchłaniania a maluszek nie ma kontaktu z mokrą zawartością.
Następnym idealnym rozwiązaniem, ale już dla odrobinę większych dzieci, są pieluchy oznaczone cyfrą 2 i dalej. Kolejny etap życia noworodka wiążę się z jego przybraniem na wadze, zwiększoną aktywnością ruchową. Wtedy potrzebne są już pieluchy, które muszą nie tylko dostosować się do jego pupy, ale również pozostać na niej przez długi czas, np. podczas raczkowania i prób chodzenia w domu, kiedy pampers narażony jest na upadki, a później podczas wyjść na dwór. Pampersy „dwójki” pasują na dzieci ważące mniej więcej od 4 do 9 kilogramów.
Pieluszka powinna przylegać do ciała. Optymalnie by było tak, gdyby bez problemu można była jeszcze wsadzić dwa palce za jej krawędź. Zapięcie na brzuszku nie może być za ciasne. Jeśli jest, to znaczy, że rozmiar jest już za mały. Jeśli nóżki w okolicach pampersa są zaczerwienione, to również czas na rozmiar większe pieluchy. Dobrze dopasowana pieluszka nie krępuje ruchów malucha.
Czy rozmiar pieluszki jest ważny?
Rozmiar pieluchy jest naprawdę ważny. Noworodek spędza cały dzień w pieluchach. A te, dobrze dopasowane powinny zapewniać mu swobodę, bezpieczeństwo i wygodę. Dlatego ich wybór ma ogromne znaczenie, bo to rodzice o tym decydują. Pieluchy mają znaczenie również w nocy. Dobrze dobrany rozmiar zadba o spokojny sen maluszka.
Pielucha nie może powodować otarć na delikatnej skórze niemowlaka i nie uciskać go w żadnym miejscu. Na pewno, jeśli coś będzie nie tak, to dziecko zakomunikuje niewygodę, np. płaczem.
Certyfikaty idą w parze z jakością
Pieluchy jednorazowe powinny być wysokiej jakości. Wysoka jakość musi się czymś wyróżniać, w tym przypadku są to wszelkiego rodzaju certyfikaty oraz atesty. Dają one gwarancję tego, że zostały odpowiednio przebadane i nadają się dla najmłodszych i wrażliwych użytkowników.
Jakich opinii, certyfikatów czy atestów szukać na wysokiej jakości pieluchach?
- Opinii Instytutu Matki i Dziecka,
- opinii Centrum Zdrowia Dziecka,
- atestów Państwowego Zakładu Higieny,
- certyfikatu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Pieluszki wielorazowe
Na rynku dostępne są również pieluszki wielorazowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one wielokrotnego użytku, więc nadają się do prania. Nie są jednak zalecane od pierwszych dni życia dziecka, a raczej polecane na okres odpieluchowania. W pieluchach jednorazowych maluch nie czuje wilgoci, tu już tak. Niestety może to być dla niego niewygodne i może być ciągle płaczliwy. Świetnie się natomiast sprawdzi w okresie, kiedy dziecko uczy się korzystać z toalety. Dziecko w środku czuje, że ma mokro i jest bardziej świadomy niż noworodek, więc zaczyna mu to przeszkadzać na tyle, że coraz częściej woła do toalety.
0 komentarzy