Na czym polega uproszczona restrukturyzacja?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało wprowadzone po to, aby ułatwić przeprowadzenie restrukturyzacji w okresie pandemii i spowolnienia gospodarczego. W aktualnej sytuacji gospodarczej bardzo wiele firm spotyka się z kryzysem, którego przyczyny leżą na zewnątrz przedsiębiorstwa. Sformalizowane i długie postępowania restrukturyzacyjne nie zachęcają przedsiębiorców do podejmowania tego typu prób ratowania własnych firm. W odpowiedzi na ich potrzeby zostało opracowane uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które z założenia ma być łatwiejsze do przeprowadzenia.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wyróżnia się swoim krótkim czasem trwania – powinno ono zostać zamknięte w przeciągu 4 miesięcy od otwarcia. Tak krótkie formy postępowań zwykle nie dają pełnej ochrony dłużnikowi, jednak w tym wypadku jest zupełnie inaczej – w uproszczonym postępowaniu dłużnik zostaje objęty natychmiastową ochroną przed trwającymi postępowaniami egzekucyjnymi i wypowiadaniem kluczowych dla niego umów, na przykład umowy najmu albo kredytowej. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przeprowadzenia zgromadzenia wierzycieli i głosowania nad układem w formie zdalnej.
Jak przygotować firmę do uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego?
Pierwszym krokiem, który zaleca się wykonać w obliczu kryzysu pojawiającego się w przedsiębiorstwie, jest kontakt z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Doradca przeprowadzi dokładną analizę aktualnej sytuacji firmy, przyczyn kryzysu i możliwych działań, jakie należy podjąć, żeby przywrócić jej płynność finansową. W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym przedsiębiorca samodzielnie zawiera umowę z wybranym doradcą restrukturyzacyjnym, a następnie obwieszcza otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od tego momentu dłużnik jest chroniony przed egzekucjami.
Po obwieszczeniu rozpoczęcia restrukturyzacji firmy, czas na przygotowanie planu restrukturyzacyjnego wraz z dokładnym opisem aktualnej sytuacji firmy, analizą przyczyn kryzysu, harmonogramem wdrażania proponowanych działań i dwoma prognozami funkcjonowania przedsiębiorstwa w przyszłości na 5 lat.
Więcej ciekawych informacji na biznespolski.com.
0 komentarzy