Rejestracja spółki, komu się to może opłacać?

Rejestracja spółki, komu się to może opłacać?

Rejestracja spółki, komu się to może opłacać?

Z dnia na dzień na rynku przybywa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółek jawnych, kapitałowych itd. Coraz częściej przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozważają przekształcenie swojego biznesu w inną formę prawną, w spółkę.

Trendy spółka, powody zainteresowania

Podjęcie decyzji o zmianie formy prawnej firmy wymaga analizy i przemyślenia, taka decyzja może mieć bardzo rozległe skutki dla biznesu i jego otoczenia. Mimo to obecnym trendem są przekształcenia przedsiębiorstw w spółki. najczęściej chodzi o podatki, chociaż są też sytuacje w sferze organizacyjnej, iż spółka to lepsze rozwiązanie. Mimo wszystko jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. prowadzenie spółki staje się tańsze, na różne sposoby można oszczędzać, zyskać na odliczeniach kosztów, ciekawym zagadnieniem są również powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady pokazują jak można korzystać optymalizując firmę. Argumentem za przekształceniem jest też kwestia dopasowania do nowości na rynku, unowocześnienie firmy.

Optymalizacja przedsiębiorstwa

Aby sprawdzić, czy przekształcenie w spółkę w konkretnym przypadku to jedynie fanaberia czy realne korzyści, niekoniecznie materialne, niezbędna jest analiza kosztów, szans i zagrożeń, jak proponują radcy prawni, doradcy restrukturyzacyjni i szereg kancelarii specjalizujących się w optymalizacji biznesu od strony prawnej, księgowej i podatkowej. Doradcy często doradzają przedsiębiorcom przekształcenie firmy w  spółkę, najczęściej sp. z o.o., chociaż czasem i spółka komandytowa, akcyjna jest zalecaną firma działalności. Nie bez powodu jest to działania polecane, coc więcej optymalizację biznesu należy oddzielić od ratowania biznesu w kryzysie. Mimo, iż potocznie restrukturyzacja i optymalizacja znaczą to samo, to jednak słownictwo może zrażać, gdy mówimy o restrukturyzacji w kontekście prężnie działającej firmy, kojarzy się to określenie pejoratywne, z kłopotami, upadłością itp. Tymczasem optymalizacja to restrukturyzacja w pozytywnym znaczeniu.

Korzyści z prowadzenia spółki

Głównym atutem spółki jest ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy, bowiem spółka odpowiada samodzielnie, nie zaś solidarnie z przedsiębiorcą. Ma to duże znaczenie dla podmiotów rozwiniętych, dużych. Plusem samego przekształcenia jest wycena majątku spółki, wszelkich aktywów i pasywów co jest wymogiem formalnym w procesie przekształcenia. Zagadnieniem budzącym wątpliwości prawne ejst kwestia unicestwienia przedsiębiorcy, który dalej istnieje jako osoba fizyczna obok spółki, która stanowi kontynuację działalności wcześniej prowadzonej. Ma to znaczenie dla sukcesji praw dzieci przedsiębiorcy, członków rodziny. Można wydzielić udziału, oddzielić całkowicie kwestie majątku prywatnego od spółki.

Podatkowe korzyści

W spółce możliwe jest wprowadzenie inwestora, dokapitalizowanie spółki przez inwestorów zewnętrznych. Ponadto warto pamiętać, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością korzysta z opodatkowania tzw. CIT, który pozwala zminimalizować podatki do zera. Wystarczy wykazać, że zyski spółki nie są wypłacane. Nawet jeśli dywidenda jest wypłacana to podatki można utrzymać na wyjątkowo niskim poziomie. Oprócz kwestii podatkowych związanych z zyskiem spółki, kosztami działalności, ulgami korzyścią dla spółki może być prestiż i przejrzystość finansowa gwarantująca konkurencyjność, budząca zaufanie do firmy na rynku. Dzięki raportom typowym dla spółek przedsiębiorstwo może startować w przetargach, brać udział w postępowaniach zmierzających do powstania holdingu spółek itp.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy