Jak często należy dokonywać przeglądów instalacji chłodniczych?
Jak przeczytać można w unijnym Rozporządzeniu WE 517/2014, przegląd instalacji chłodniczych powinien odbywać się w zależności od ekwiwalentu CO2. Poniżej zestawienie konkretnych wymagań:
- od 5 do 50 ton ekwiwalentu CO2 wymaga kontroli w okresach raz w roku lub raz na 2 lata przy urządzeniach z zainstalowanym systemem wykrywania wycieków;
- od 50 do 500 ton ekwiwalentu wymaga sprawdzenia raz na 6 miesięcy oraz co najmniej raz na 12 miesięcy przy urządzeniach z zainstalowanym systemem wykrywania wycieków;
- powyżej 500 ton ekwiwalentu wymaga kontroli przynajmniej raz na 3 miesiące i co najmniej raz na pół roku w przypadku urządzeń z zainstalowanym systemem wykrywania wycieków.
Przegląd instalacji chłodniczych — dlaczego jest tak ważny?
Regularne przeglądy instalacji chłodniczych w chłodnictwie przemysłowym są niezmiernie istotnym elementem dbałości o sprzęt. Wpływają one bezpośrednio na jego żywotność oraz bezawaryjną eksploatację. Ponadto wpływają także na optymalizację zużycia energii oraz wysokość kosztów ewentualnych napraw.
Stała kontrola instalacji chłodniczych pozwala na wykrycie w porę nawet drobnych nieprawidłowości, szybką naprawę usterek i unikniecie długiego okresu przestoju urządzeń. Z tego względu wiele przedsiębiorstw decyduje się na stałą współpracę z wybraną firmą specjalizującą się w przeprowadzaniu kontroli, a także serwisów chłodniczych. Przy takiej współpracy dostosować można indywidualny zakres świadczonych usług, zaplanować przeglądy urządzeń w ramach poszczególnych wymogów i dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo pracy oraz żywotność poszczególnych instalacji chłodniczych. W ramach współdziałania z firmą kontrolującą i serwisującą maszyny, uzasadnione może być także zastosowanie stałego monitoringu pracy urządzeń. Rozwiązanie to stale monitoruje pracę instalacji chłodniczych, dzięki czemu niemal natychmiastowo reaguje na każde odchylenie od normy i zawiadamia o tym sms-em bądź wiadomością e-mail. Dzięki temu serwis może szybko naprawić problem i zapobiec awarii sprzętu bądź poważniejszym uszkodzeniom.
Źródło: https://ice-tom.pl/
0 komentarzy