Transformacja cyfrowa w zakresie produkcji przemysłowej, określana jako Przemysł 4.0, opiera się na wykorzystaniu zaawansowanej technologii identyfikacji towarów. Nowe rozwiązania w kwestiach komunikacji między poszczególnymi urządzeniami oraz na linii człowiek – maszyna sprawiają, że produktywność i przepływ informacji w czasie rzeczywistym osiąga niespotykane dotąd poziomy. Ważnym składnikiem cyfryzacji w wielu sektorach gospodarki jest technologia RFID, o której za chwilę opowiemy nieco więcej. Dlaczego urządzenia do odczytu i zapisu tagów RFID zyskały tak dużą popularność? Czym są czytniki obsługujące technologię RFID i dla kogo okażą się najbardziej przydatne?
Czym jest i jak działa czytnik RFID?
RFID to skrót z języka angielskiego, oznaczający identyfikację falami radiowymi (Radio-Frequency Identification). Technologia RFID opiera swoje działanie na dwóch kluczowym komponentach, wśród których znajdziemy tagi i czytnik RFID. Dane o produkcie są przechowywane w specjalnych chipach (tagach), umieszczonych przeważnie naopakowaniu zbiorczym. Odczyt danych następuje w technologii radiowej, dzięki czemu pojedynczy czytnik RFID jest w stanie odszyfrować informacje z wielu różnych tagów, znajdujących się w zasięgu jego działania. Zasięg, jaki oferuje przemysłowy czytnik RFID, obejmuje możliwość odczytu nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Technologia RFID obejmuje trzy standardy częstotliwości- LF, HF i UHF. Skanowanie z największych odległości będzie możliwe przy wyborze czytnika RFID UHF. Oprócz samego czytnika koniecznym elementem budowy systemu RFID jest wyposażenie produktów w znaczniki. Te niewielkie transpondery przeważnie nie wymagają dodatkowego zasilania. Istnieją jednak na rynku rozwiązania ze wbudowanym akumulatorem, który zwiększa zasięg odczytu na potrzeby czytników UHF. Sam czytnik RFID to zaawansowana stacja nadawczo – odbiorcza, posiadająca zintegrowane oprogramowanie i pamięć wewnętrzną. Czytnik RFID przechowuje dane o produktach, komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi, a także umożliwia natychmiastową identyfikację danych ze znaczników.
Czytnik kodów kreskowych bezprzewodowy a czytnik RFID – kiedy warto skorzystać z technologii odczytu radiowego?
Funkcje, jakie oferuje tradycyjny czytnik doków kreskowych bezprzewodowy, zyskują nową jakość w technologii RFID. Na uwagę zasługuje przede wszystkim większa prędkość działania czytników RFID, możliwość odczytu z dużych odległości, automatyzacja procesu identyfikacji towarów, a także ogromna wydajność. Montaż systemu RFID okaże się nadzwyczaj przydatny w rosnącej liczbie dziedzin gospodarki. W sektorze przemysłowym czytnik RFID pomoże zautomatyzować wiele procesów na linii produkcyjnej. Za pomocą błyskawicznej identyfikacji maszyn, materiałów i surowców, możliwa staje się cyfryzacja kontroli jakości i pełny wgląd w sposób wykorzystywania aktywów. W branży handlowej czytnik RFID umożliwia weryfikację stanów magazynowych i automatyczne rejestrowanie wszelkich transakcji. W czytniki RFID powinni się zaopatrzyć również przedsiębiorcy obsługujący magazyny i centra logiczne, gdzie szybkość działania wyraźnie przekłada się na wzrost zysków.
Jeśli chcesz wyposażyć swoją firmę w czytnik RFID lub czytnik kodów kreskowych bezprzewodowy, warto zapoznać się z ofertą sklepu M2T. Na stronie www.m2t.com.pl zamieszczono kilkadziesiąt modeli produktów, spełniających rygorystyczne wymogi jakościowe i oferujących szerokie spektrum funkcji.
0 komentarzy