Mimo że oficjalnie Wielka Brytania nie jest już jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, efekty opuszczenia Wspólnoty nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Powodem tego jest okres przejściowy, który trwał od 1 lutego 2020 r. aż do 31 grudnia 2020 r.
To właśnie podczas tych miesięcy zmiany wprowadzane miały być stopniowo i w takim tempie, aby nie spowodować zbytniego zamieszania na arenie międzynarodowej. A jednak Umowa o handlu i współpracy została – po intensywnych dyskusjach – finalnie wynegocjowana. Dzięki jej ustaleniom niekorzystne dla usług handlowych i transportowych konsekwencje Brexitu mają zostać złagodzone.
Wynegocjowanie umowy a zawarcie jej to jednak dwie różne sprawy. Od 1 stycznia 2021 r. funkcjonuje ona w sposób tymczasowy. UE oraz Wielka Brytania mają tym samym czas na dopełnienie wszelkich procedur ratyfikacyjnych do 28 lutego 2021 r., chociaż data ta nie jest finalna i w razie potrzeby może zostać przesunięta. Oficjalne opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nastąpi w nocy z 29 na 30 marca 2021 r.
Brexit a polskie firmy transportowe – dobre i złe prognozy
Przesunięty w czasie czy też nie – ostateczny Brexit bez wątpienia zbliża się wielkimi krokami. Czy polskie firmy transportowe powinny obawiać się jego efektów? Dominują prognozy niekoniecznie pozytywne. Ze względu na dotychczasowy chaos związany z ustaleniami dotyczącymi transportu i handlu, płynne i bezproblemowe przejście nie wydaje się prawdopodobnym scenariuszem. Istnieje ryzyko, że nastąpi tak zwany „twardy Brexit” – Wielka Brytania opuści Unię Europejską w sposób bezumowny.
Twardy Brexit może spowodować na granicach wiele niejasności. Konieczność wypełnienia odpowiedniej dokumentacji celnej przy przewozie towarów może doprowadzić do kilometrowych korków i blokad. Zwiększą się również wymagania dotyczące zezwoleń na transport ładunków, co bez wątpienia skomplikuje cały proces.
Telematyka transportu i zarządzanie flotą
Istnieją jednak sposoby na ułatwienie zarządzania flotą. Przy użyciu systemów telematycznych możliwe jest szybsze reagowanie pojazdów na incydenty oraz utrudnienia drogowe, których na granicach nie będzie brakować. Telematyka w transporcie drogowym pomaga w bieżącym rozwiązaniu problemów związanych z opóźnieniami przy realizacji zleceń, jest również narzędziem wspierającym zarządzanie pojazdami firmowymi.
Dzięki usługom takim jak WEBFLEET od Webfleet Solutions możliwe jest ustalenie lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym. Aplikacja monitoruje trasę i pomaga wybrać kierowcom optymalną drogę. Dzięki tego typu usługom firmy transportowe mogą zaoszczędzić też na kosztach paliwa oraz przeglądów. Oszczędność ta przyda się ze względu na dodatkowe stawki, które przedsiębiorcy będą zobowiązani zapłacić z powodu obowiązujących na granicach nowych zasad. Komunikacja przy użyciu usługi WEBFLEET jest dwustronna, a dostęp do niej możliwy przy użyciu aplikacji mobilnej.
Czas oczekiwania na zmiany
Brexit trudno porównać do innego wydarzenia z historii UE. Polskie firmy transportowe mogą dziś bazować jedynie na prognozach, które nie są szczególnie optymistyczne. Chociaż prawdopodobieństwo uniknięcia chaosu związanego z Brexitem jest znikome, dzięki dostępnym na rynku usługom telematycznym można zaplanować odpowiednią strategię na nadchodzące miesiące.
0 komentarzy