Leasing samochodów osobowych należy do popularnych form finansowania, które pozwalają na zbudowanie floty pojazdów bez nadmiernego obciążania budżetu firmy. Okazuje się jednak, że – w obliczu zmian na rynku finansowym – może dojść do zmiany wysokości miesięcznej raty. Tak się dzieje m.in. w przypadku podwyżek stóp procentowych, co ma obecnie miejsce.
Niska rata leasingowa – to możliwe
Chociaż dużą popularnością cieszy się standardowe finansowanie, na uwagę zasługuje leasing oparty o utratę wartości samochodu. Jego przykładem może być m.in. KINTO One Leasing oferowany przez Toyota Leasing. Na czym polega jego „wyjątkowość”? W tym przypadku niska rata jest możliwa z uwagi na sposób jej wyliczania: jest ona uzależniona od faktycznej utraty wartości auta w okresie finansowania. Warto przy tym podkreślić, że niskie miesięczne zobowiązanie utrzymuje się w przypadku zachowania ustalonego umową limitu kilometrów.
Należy jednak podkreślić, że w obniżaniu miesięcznej raty ważne jest:
- ustalenie optymalnej wartości opłaty wstępnej – im wyższa, tym niższe miesięczne zobowiązanie.
Oczywiście to przedsiębiorca decyduje o wysokości – zwykle ma do dyspozycji kilka wariantów. Najczęściej minimalna wartość to 10% ceny pojazdu.
Taka forma finansowania jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu niskiej miesięcznej raty i wymianie auta w leasingu na nowe po zakończonej umowie. A to wszystko bez konieczności angażowania dodatkowych środków, co jest zasługą gwarancji odkupu pojazdu przez dealera.
Auto w leasingu – czy to się jeszcze opłaca?
Ograniczenia związane z wartością samochodu, zmiany zasad dotyczących wykupu, rosnące stopy procentowe – to wszystko sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, czy auto w leasingu jest nadal opłacalne.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od tego, na jakich warunkach leasing jest oferowany. Może się bowiem okazać się, że finansowanie z niską ratą nie będzie korzystne, a podwyżka stóp procentowych nie musi znacząco podnosić miesięcznych kosztów.
Jeżeli więc chcesz wziąć samochód w leasing, musisz dokładnie przeanalizować wydatki – na podstawie konkretnego produktu. Jeśli dana oferta nie będzie się kalkulować, wystarczy poszukać innego finansowania – takiego, które „w standardzie” ma niską ratę.
Pamiętaj! Wybierając leasing samochodowy, weź pod uwagę nie tylko wysokość miesięcznej raty. Znaczenie ma wiele innych parametrów, m.in. czas trwania finansowania, wysokość opłaty wstępnej, a także zasady wykupu. Istotne jest również to, jakich formalności wymaga firma leasingowa.
0 komentarzy