Alternatywne materiały do produkcji opakowań spożywczych

Alternatywne materiały do produkcji opakowań spożywczych

Branża spożywcza nie mogłaby funkcjonować bez opakowań. To szczególnie istotne w przypadku łatwo psującej się żywności, m.in. produktów mleczarskich czy wyrobów mięsnych. Właściwie zaprojektowane opakowanie chroni artykuły spożywcze przed skażeniem mikrobiologicznym i utratą właściwości organoleptycznych. Jakie materiały cieszą się największą popularnością? Czy alternatywne metody są równie skuteczne? Sprawdzamy!

Najpopularniejsze materiały opakowaniowe w branży spożywczej

Do produkcji opakowań dla branży spożywczej najczęściej stosuje się tworzywo sztuczne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego trwałość i łatwość obróbki. Opakowania plastikowe są odporne na wilgoć i niskie temperatury. Dzięki dużej wytrzymałości są w stanie wydłużyć termin przydatności do spożycia wielu grup towarów, co przekłada się na mniejsze marnotrawstwo. To szczególnie istotne w przypadku produktów należących do kategorii łatwo psujących się. Producent opakowań plastikowych Stark Partner, czyli firma specjalizująca się w produkcji pojemników dla branży lodowej i mleczarskiej, dba o to, aby artykuły spożywcze były bezpieczne na wszystkich etapach łańcucha dostaw.

Warto jednak pamiętać, że tworzywa sztuczne są grupą niejednorodną. Można znaleźć wśród nich dopuszczony do kontaktu z żywnością, bezwonny i bezbarwny polipropylen, ale także potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia polichlorek winylu, czyli PVC. Jak sprawdzić, z czego został zrobiony dany pojemnik? Producent ma obowiązek oznakowania pojemnika – informację tę zazwyczaj można znaleźć na spodzie. Opakowania polipropylenowe firmy Stark Partner mają certyfikaty potwierdzające dopuszczenie do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Alternatywne materiały do produkcji opakowań do żywności

Tworzywo sztuczne to niejedyny materiał wykorzystywany do produkcji pojemników dla branży spożywczej. Na rynku pojawiają się także opakowania biodegradowalne (np. z celulozy czy roślin strączkowych) i kompostowalne (np. z otrębów czy bambusa). Główną zaletą tych materiałów jest to, że powstają z materiałów naturalnych. Pojemniki biodegradowalne mogą zostać zutylizowane przez mikroorganizmy. Z kolei opakowania kompostowalne mogą zostać przekształcone w nawóz. Warunek jest jeden – muszą trafić do odpowiednich systemów kompostowania. W ten sposób przechodzimy do wad tego typu pojemników. Obecnie w Europie jest niewiele miejsc, które są w stanie je składować i przetwarzać. Produkcja tego typu opakowań na chwilę obecną jest więc droższa niż pojemników z tworzywa sztucznego, czyli materiału, który potrafimy już doskonale odzyskiwać.

Liderzy w polskiej branży opakowaniowej, do których należy m.in. producent opakowań plastikowych spożywczych Stark Partner, oferują opakowania wykonane z materiałów, które nadają się do recyklingu (m.in. polipropylen).

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy