Czym charakteryzują się płytki wielkoformatowe?
Płytkami wielkoformatowymi można nazwać ceramikę, której pojedynczy element posiada jeden z boków o długości co najmniej 30 cm. Natomiast całkowita powierzchnia przekracza 1600 cm2. Ostatecznie przyjmują różnorodne formaty - 60x60, 60x120, 80x240, a nawet 120x240 cm.
Jeśli chodzi o materiał wykonania płyt wielkoformatowych, najczęściej wykorzystuje się gres. Może występować w wersji szkliwionej, nieszkliwionej, czy też półpolerowanej i polerowanej. Każdy wariant cechuje wytrzymałość na ścieranie oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych. Uwagę zwraca również mrozoodporność, która sprawia, że gres nadaje się do użycia m.in. na tarasie.
Wizualne zalety płytek wielkoformatowych
Płytki wielkoformatowe w aranżacjach wnętrz niosą szereg wizualnych korzyści. Przede wszystkim pozwalają utrzymać jednolitość i spójność powierzchni. To za sprawą ograniczonej ilości fug. Co więcej, można je wykorzystać do optycznego kreowania pomieszczeń. Przykładowo, warianty podłużne ułożone pionowo wydłużają ścianę. Z kolei montaż poziomy sprawia, że pokój wydaje się szerszy.
O wyjątkowości płyt wielkoformatowych świadczy również uniwersalność. Pasują do każdego stylu kompozycji. Z reguły kojarzą się z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je w wystroju klasycznym lub retro.
Płytki wielkoformatowe i ich imitacje różnorodnych surowców
Dopasowanie płytek wielkoformatowych do każdego stylu jest możliwe dzięki mnogości wariantów imitujących rozmaite materiały. Wystarczy wspomnieć o imitacji drewna, która uchodzi za świetną alternatywę dla naturalnego materiału. W przeciwieństwie do klasycznego surowca, tego rodzaju gres w wielkim formacie z powodzeniem sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach.
Warto przyjrzeć się również imitacji marmuru. Prawdziwy nie należy do najtańszych inwestycji. Szukając zatem ekonomiczniejszych rozwiązań, płytki wielkoformatowe przedstawiające marmurowe wzory będą strzałem w dziesiątkę.
Natomiast chcąc nadać wnętrzu industrialnego charakteru, nie zaszkodzi pochylić się ku wariantom przypominającym beton architektoniczny. Wśród nich nie brakuje wersji minimalistycznych, jak i również o bardziej wyrazistej strukturze.
0 komentarzy