Czym się kierować, wybierając doniczkę dla rośliny?
Nie istnieje doniczka idealna. Każda roślina ma inne wymagania i potrzebuje indywidualnej pielęgnacji. Zapoznaj się z charakterystyką danego gatunku i na tej podstawie dobierz model, który zapewni najlepszy wzrost. Najważniejsze parametry, którymi powinieneś się kierować to:
- odpływ – pozwala na usunięcie nadmiaru wody i zapobiega przelaniu rośliny,
- rozmiar – powinien odpowiadać wielkości rośliny i być dobrany pod kątem tempa jej wzrostu,
- kształt – musi być dopasowany do systemu korzeniowego,
- waga – ciężkie doniczki zapewnią stabilność wysokim roślinom, tymczasem lekkie z małymi kwiatkami postawisz na półce w salonie.
Zalety doniczek plastikowych
Doniczki plastikowe zyskały popularność dzięki niewielkiej wadze, dużej dostępności i przystępnej cenie. W sklepach znajdziesz modele w różnych kolorach i kształtach. Łatwo utrzymasz je w czystości. Ponadto zapewnią Ci wygodę podczas przesadzania roślin – z łatwością przeniesiesz je z miejsca na miejsce.
Poznaj cechy doniczek ceramicznych
Doniczki ceramiczne zazwyczaj są produkowane z gliny lub minerałów i mają glazurowaną powierzchnię. Charakteryzują się wysoką estetyką wykonania i niewielką przepuszczalnością wody i powietrza. Są znacznie cięższe od doniczek plastikowych, co ma swoje zalety i wady. Z jednej strony zapewniają roślinie większą stabilizację, z drugiej zaś przestawienie wymaga użycia większej siły.
Osłonki ceramiczne i plastikowe doniczki produkcyjne – idealny duet
Dobrym pomysłem jest zakup zwykłych plastikowych doniczek produkcyjnych i wstawienie ich do ozdobnych ceramicznych osłonek. To świetna dekoracja, która zapewni Ci dużą wygodę – podczas przesadzania rośliny z łatwością wyjmiesz ją z osłonki. Ponadto woda nie będzie wyciekać na meble po podlaniu.
0 komentarzy