Skąd się biorą mrówki w kuchni i jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą mrówki w kuchni i jak się ich pozbyć?

Pojawienie się mrówek w domu, staje się prawdziwym utrapieniem dla domowników. Grasują zazwyczaj w kuchni, wchodząc do pożywienia. Owady te komunikują się między sobą przez sygnały chemiczne, stąd też informacja o dogodnym miejscu szybko dociera do kolonii, która w krótkim czasie pojawia się w domu. Warto zatem wiedzieć jak walczyć z trudnym przeciwnikiem.

Dlaczego mrówki pojawiają się w domu?

Obecność mrówek w domu bez wątpienia jest uciążliwa, są w stanie przedostać się wszędzie. Jednak ich ulubionym miejscem bytowania jest kuchnia lub spiżarka. W naszych domach pojawiają się głównie w poszukiwaniu pożywienia oraz znalezienia dogodnego miejsca do schronienia czy założenia gniazda i rozwoju larw. Wybierają miejsca, w których panuje optymalna temperatura, czyli ok. 25⁰C. Mrówki mogą wędrować nawet po wysokich ścianach budynku, aby zapewnić sobie optymalne warunki bytowania. Do naszych domów najczęściej przedostają się przez otwarte okna i drzwi lub nawet małe dziury, szczeliny bądź pęknięcia w ścianach. W blokach często przechodzą z jednego mieszkania do drugiego.

W naszych domach czy mieszkaniach najczęściej spotykane są:

  • mrówki faraona – to bardzo uciążliwy i trudny do wyeliminowania gatunek. Szybko zakładają gniazda – nawet kilka na raz i błyskawicznie się rozmnażają. Chętnie bytują w pożywieniu i są niewielkich rozmiarów, ich długość sięga zazwyczaj ok. 3 milimetrów. Mają brązowy, czerwony lub żółty odcień. To trudny przeciwnik, który wymaga kompleksowego podejścia, gdyż szybko okazuje się, że wytępienie szkodnika było tylko pozorne, ponieważ po krótkim czasie mrówki powracają. Dzieje się tak głównie dlatego, że ciężko zlokalizować wszystkie gniazda.
  • darniowe – w naszych domach najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, gdy poszukują ciepłego otoczenia, aby założyć gniazda. Mrówki te są czarne i osiągają ok. 8 milimetrów długości.
  • gmachówki – gatunek ten zdecydowanie jest największy. Osobniki sięgają nawet 17 minimetrów długości. Preferują drewniane budynki, stąd też zazwyczaj bytują w domkach letniskowych lub altanach. Często tworzą gniazda w próchniejącym drewnie. Zakładają duże kolonie i są aktywne nocą.

Co przyciąga mrówki do kuchni?

Mrówki szukają optymalnych warunków do rozwoju ze stałym dostępem do pożywienia. Stąd też zwabiane są resztkami jedzenia, okruszkami, niezabezpieczoną żywnością, słodkimi napojami czy pokrojonymi owocami. Preferują także miód. Głównie poszukują cukrów i białek, stąd też często wchodzą do pojemników z produktami spożywczymi.

Mrówki najchętniej wybierają słodki smak. Kluczowe jest zatem utrzymanie należytego porządku w kuchni. Mowa tutaj o czystym stole czy blatach. Warto unikać rozsypanego cukru, rozlanych słodkich napojów i miodu czy pozostawiania w zlewie resztek jedzenia. Produkty spożywcze należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Śmieci również zwabiają mrówki, warto zatem wyposażyć się w szczelnie zamykane kosze.

usuwanie mrowek lodz

Jakimi metodami można zwalczyć mrówki?

Istnieje wiele domowych sposobów, które można zastosować, aby wyeliminować uciążliwe mrówki. Pierwszą czynnością jest zlokalizowanie miejsca, gdzie bytują szkodniki. Zwalczanie pojedynczych osobników będzie nieskuteczne. Warto zatem pozostawić kilka okruszków bądź rozsypany cukier, aby zwabić mrówki. Następnie należy bacznie obserwować, gdzie przebiegają ścieżki ich wędrówki. W ten sposób można zlokalizować miejsce bytowania.

W sytuacji, kiedy gniazdo znajduje się poza domem, np. na tarasie, wówczas jego okolice należy posypać cynamonem lub solą. Doskonale sprawdzają się także liście pomidorów lub piołunu. Ich charakterystyczny i ostry zapach skutecznie zdezorientuje mrówki, które zmienią miejsce swego bytowania.

W sytuacji, kiedy owady mają swoje gniazda w domu, wówczas warto wypróbować poniższe sposoby:

  1. Woda z cytryną

Mrówki nie lubią kwaśnego smaku i zapachu, dzięki czemu omijają dane miejsca. Warto zatem przygotować preparat, który będzie składał się z jednej szklanki wody i wyciśniętego soku z cytryny. Mieszankę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić miejsca bytowania mrówek.

  1. Czarny pieprz

Ziarenka czarnego pieprzu trzeba bardzo drobno zmielić. Następnie do szklanki z wodą należy wsypać 5 łyżeczek pieprzu i dokładnie wymieszać. Powstałą mieszankę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać miejsca, w których pojawiają się mrówki.

  1. Drożdże

W metodzie tej, należy zmieszać 100 g suchych drożdży i 100 g cukru, następnie zalać jednym litrem wody. Mieszanka powinna odstać około godziny. Następnie należy ją rozlać do mniejszych pojemniczków i ustawić w miejscach, w których pojawiają się i wędrują mrówki.

  1. Soda oczyszczona/ziemia okrzemkowa

Miejsca, w których wędrują mrówki należy starannie posypać sodą lub ziemią okrzemkową, co pozwoli pozbyć się tego szkodnika.

Warto mieć na uwadze, że zwalczanie mrówek to trudny i wymagający proces, który przy użyciu domowych sposobów może okazać się nieskuteczny. Dzieje się tak, ponieważ wyeliminowanie szkodników wymaga zlokalizowania wszystkich gniazd, co nie jest prostym zadaniem. Chcąc mieć gwarancję, że mrówki zostały skutecznie zwalczone, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dysponują oni odpowiednimi i atestowanymi preparatami, które nie są dostępne na sklepowych półkach. Różne gatunki mrówek będą wymagać innego podejścia, dlatego specjaliści po rozpoznaniu skali problemu oraz zlokalizowaniu wszystkich gniazd, dobiorą optymalną metodę skutecznego zwalczania mrówek. W Łodzi takie wsparcie gwarantują eksperci z ZabijamyPluskwy.pl.

Skuteczna walka z mrówkami opiera się na specjalnych preparatach i wiedzy profesjonalistów. Doświadczenie pozwala na zlokalizowanie wszelkich kryjówek i kompleksowe wyeliminowanie wszystkich szkodników. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy