Malwa pełna – kiedy sadzić i co musisz wiedzieć o jej uprawie

Malwa pełna – kiedy sadzić i co musisz wiedzieć o jej uprawie

Wśród roślin ozdobnych malwa pełna należy do grona tych, które są równocześnie bardzo efektowne i proste w uprawie. Roślina ta zaliczana jest do bylin krótkowiecznych, które kwitną przez około 2-4 lata. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne kwiatostany, przypominające swoim wyglądem piwonię. Jak wygląda uprawa malwy pełnej? Kiedy ją sadzić?

Malwa w ogrodzie

Uprawa malwy w ogrodzie nie jest trudna, a jej niezaprzeczalne piękno sprawia, że warto na nią postawić. Roślina ta nadaje bowiem wyjątkowego klimatu i doskonale sprawdza się na rabatach między innymi jako tło dla innych roślin. Nadaje się także do obsadzania ogrodzeń. Malwy to doskonałe uzupełnienie ogrodów naturalnych, wiejskich, romantycznych i rustykalnych.

Malwa pełna z reguły jest dość wysoka, z powodzeniem osiągając nawet 150 cm. Kwitnie bogato, a same kwiatostany prezentują się niezwykle ciekawie, tworząc szczytowe grono w kształcie kwiecistego kłosa. Wygląda to naprawdę spektakularnie. Przy czym malwy to rośliny wabiące pszczoły i motyle, co wprowadza powiew życia do ogrodu. Warto zauważyć, że w zależności od odmian, malwa pełna ma różne kolory kwiatostanów, przykładowo:

  • malwa pełna Peaches ‘N’ Dreams jest różowa
  • malwa pełna Chater’s Double White jest biała
  • malwa pełna Chaters’s Double Red jest czerwona
  • malwa pełna Chater’s Double Mix ma kwiaty w różnych kolorach

Jak widać, malwa pełna to roślina o olbrzymim potencjale aranżacyjnym. Jak go wykorzystać?

Malwa pełna sadzonki

Malwy pełne dostępne są zarówno w postaci nasion, jak i sadzonek. Przy czym najwygodniej jest postawić na już gotowe sadzonki malwy pełnej, które wkłada się do gruntu na stanowisko stałe w okresie od października do początku listopada. Podczas przesadzania można podciąć delikatnie korzenie, co pobudzi je do wzrostu. Należy również usunąć uszkodzone pędy i suche liście. Co do wysiewania nasion malwy pełnej, to należy robić to latem. Nasionka wkładamy do ziemi na głębokość około 2 centymetrów.

Malwa pełna uprawa

Uprawa malwy pełnej polega przede wszystkim na zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska, które powinno być przepuszczalne, suche i słoneczne. Do jej prawidłowego wzrostu wystarczy zazwyczaj przeciętna ziemia ogrodowa. Wysokie malwy pełne posadzone w miejscach wietrznych będą potrzebować palikowania, jakby nie było, osiągają one 1,5 metra wysokości, a jej kwiatostany są dość obfite.

Młode sadzonki malwy należy dość obficie podlewać, jednak starsze i silniejsze rośliny nie lubią nadmiaru wilgoci. Z drugiej zaś strony nadmierne wysuszenie także nie jest dla malwy pełnej korzystne. W celu wzmocnienia rośliny można pryskać ją naturalnymi nawozami, takimi jak gnojówka z krwawnika, skrzypu czy z pokrzywy.

Warto zaznaczyć, że malwy pełne są z reguły mrozoodporne. Traktuje się je jako rośliny dwuletnie, jednak w dobrych warunkach z powodzeniem będą kwitły nawet przez 4 lata. Przy czym malwa pełna ma tendencje do samosiewu, czyli można liczyć, że raz posadzona, będzie w ogrodzie rozsiewać się samodzielnie, stanowiąc jego ozdobę przez wiele lat.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy