Kiedy kredyt we frankach można unieważnić? Od czego to zależy?

Kiedy kredyt we frankach można unieważnić? Od czego to zależy?

Każdy tzw. farnkowicz ma prawo wnieść wniosek o unieważnienie kredytu frankowego bądź o odfrankowienie kredytu. To jednak wiąże się z koniecznością wniesienia takiego wniosku do sądu. Unieważnienie kredytu polega na jego ostatecznym zamknięciu, a tym samym rozwiązaniu problemu kredytu frankowego. Oczywiście dla banków jest to rozwiązanie najmniej korzystne. Nie może zatem dziwić, że starają się one nie dopuścić do takiej sytuacji.

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach?

Dla kredytobiorcy jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Dlatego też frankowiczne najczęściej decydują się właśnie na taki krok. Jakie konkretnie korzyści wiążą się z unieważnieniem umowy kredytowej we frankach? Oczywiście największą korzyścią jest to, że kredyt po prostu przestaje obowiązywać. Trzeba jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji obie strony muszą się ze sobą rozliczyć. Oznacza to, że strony mają prawo oczekiwać zwrotu tego, co wzajemnie od siebie otrzymały. Dla kredytobiorcy oznacza to konieczność zwrotu bankowi całego kapitału, jaki otrzymał w ramach kredytu. Z kolei banku ma obowiązek zwrócić kredytobiorcy wszystkie koszty, jakie ten poniósł w związku z zawarciem umowy i jej egzekucją. Mowa tutaj o prowizjach od udzielonego kredytu, odsetkach, składkach z tytułu ubezpieczenia kredytu oraz o wszystkich innych opłatach, jakie kredytobiorca uiścił w ramach umowy kredytowej. Jasne jest, że w takim przypadku banki będą robić wszystko, aby z jednej strony uzyskać jak najwięcej, a z drugiej jak najmniej stracić. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu skorzystanie z pomocy prawej. Wszystko po to, aby nie stać na straconej pozycji w negocjacjach z bankiem.

Czy każdą umowę kredytu frankowego można unieważnić?

Tylko i wyłącznie od kredytobiorcy zależy, z jakim roszczeniem wystąpi przeciwko bankowi na drogę sądową. Teoretycznie unieważnić można każdą taką umowę, ale czy tak się stanie, zdecyduje ostatecznie sąd. Muszą bowiem wystąpić konkretne przesłani do tego, aby umowę kredytu frankowego można było unieważnić. Wśród takich przesłanek wymienić można sytuację, w której bank wprowadził klienta w błąd, bądź sytuację, w której umowa zawarta została niezgodnie z przepisami prawa. Sąd to każdej sprawy zawsze podchodzi w sposób indywidualny.

Unieważnić umowę czy odfrankowić kredyt?

Jak wspomniano, obok rozwiązania, jakim jest unieważnienie umowy, kredyt można jeszcze odfrankowić. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze? Zacząć trzeba od tego, czym jest odfrankowienie kredytu. Mowa tu o usunięciu z umowy kredytowej niedozwolonych klauzul walutowych. Przykładem może być tu klauzula umożliwiająca bankowi dowolne zmiany kursu. Taka klauzula sprawia, że kredytobiorca tak naprawdę nie wie, ile będzie wynosić jego rata kredytu. Odfrankowienie kredytu sprawia, że stają się on w rzeczywistości kredytem złotówkowych. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze? To już w dużej mierze jest kwestią indywidualną i każdy kredytobiorca powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację i pod tym kątem wybrać konkretne rozwiązanie.

Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria - https://kancelariafrankowicza.pl/

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy