Kupno nowego domu to ekscytujący proces. Niemniej może być również nieco przerażający ze względu na stopień skomplikowania. Dlatego większość osób w tym przypadku korzysta z usług biura nieruchomości. Mimo oddolnego wsparcia wiele z nich traktuje umowę jako formę kupna domu, a nie jako prawnie wiążącą umowę. Oto kilka kluczowych rzeczy, które należy zrozumieć przed podpisaniem kontaktu.
Zapoznanie się z raportami dotyczącymi danej nieruchomości
Nabywcy nowych domów powinni wiedzieć, co kupują. Raport majątkowy to przegląd konkretnej nieruchomości. Pokazuje bowiem w sposób szczegółowy jej obszar i związane z nią konstrukcje. Ważne jest, aby zweryfikować go przed podpisaniem stosownych dokumentów, aby wiedzieć, jakie są rzeczywiste fizyczne granice nieruchomości (ogrodzenia mogą nie znajdować się na granicy nieruchomości). Uwydatni też miejsca, na których właściciele nie mogą niczego budować. Jest to również sposób na sprawdzenie, czy jakakolwiek konstrukcja jest zbudowana częściowo na sąsiednich nieruchomościach (lub czy czyjeś struktury są zbudowane na tej konkretnej. Tego typu spisy są sporządzane przez geodetę.
Zapoznanie się z miejską pieczęcią zgodności
Protokół nieruchomości powinien być opatrzony pieczęcią miejską zgodności. W niektórych gminach jest to pieczątka, która jest podbijana bezpośrednio na protokole nieruchomości. W innych gminach jest to osobne pismo przypięte do wspomnianego wyżej raportu. Jest to niezbędne do wskazania, czy nieruchomość jest zgodna z miejskimi przepisami dotyczącymi użytkowania gruntów. Potwierdzi również, czy części konstrukcji są tymi niezgodnymi z prawem. Przy czym nabywcy domów powinni zrozumieć, że taka pieczątka nie pozwala na odbudowę naruszającej struktury, jeśli wymaga naprawy lub wymiany.
Wprowadzenie własnych warunków
Każdy nowy nabywca domu będzie miał pewne wątpliwości i jest to w pełni zrozumiałe, zważywszy na powagę samego przedsięwzięcia. Wszelkie niepewności powinny być konsultowane z wybranym biurem nieruchomości właśnie. Mając to na uwadze, Twój agent może przygotować odpowiedni warunek. Jest to zapis w umowie, który stanowi, że ta nie będzie prawomocna, a kupujący otrzyma zwrot depozytu bez dalszych zobowiązań, jeśli ten nie zostanie spełniony. Na przykład bardzo często występuje warunek finansowania i oględzin domu. Jeśli obawiasz się spotkania oznak azbestu na dachu, możesz dodać warunek dotyczący zadowalającego przeglądu raportu dotyczącego stanu zadaszenia i elewacji. Warunki mogą być opracowane dla wszelkich obaw, w odniesieniu do których chcesz dołożyć należytej staranności.
Podsumowanie
Powiedzmy sobie szczerze, bezrefleksyjne i niepoparte przygotowaniem założenie kupna nowego domu w żadnym razie nie może skończyć się dobrze. Może to bowiem doprowadzić do utraty pieniędzy i błędnego zakupu, a jest to niewątpliwie przykre doświadczenie. Korzystnie jest nie tylko podejść do samego zagadnienia odpowiedzialnie, ale i ze wsparciem doświadczonych w branży osób, stąd kontakt z biurem nieruchomości nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.
0 komentarzy