Jak kłaść papę? Praktyczny poradnik dla początkujących

Jak kłaść papę? Praktyczny poradnik dla początkujących

Papa termozgrzewalna to jeden z najbardziej popularnych sposobów pokrycia dachu płaskiego. Jest to uwarunkowane bezproblemowym układaniem oraz wytrzymałością materiału. Trzeba jednak wiedzieć jak się za to zabrać. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja.

Papa termozgrzewalna na dachu – krok po kroku

Papa termozgrzewalna charakteryzuje się sporą gramaturą, gdyż w jej składzie znajduje się także masa asfaltowa wykorzystywana do klejenia (jest umieszczona w strukturze materiału). Jeszcze zanim papa termozgrzewalna trafi na dach, konieczne jest dokładne sprawdzenie pokrycia, niezbędne jest wykonanie wentylacji. Przed pracami dekarskimi niezwykle ważne jest dokonanie precyzyjnych pomiarów, skontrolowanie osadzenia wpustów dachowych i innych ważnych elementów.

W trakcie montowania ważna jest odpowiednia temperatura – co najmniej niż 5 stopni C. Na powierzchni nie może znajdywać się lód, śnieg ani woda. Pracy nie warto rozpoczynać, kiedy na dworze wieje silny wiatr.

Pierwszą czynnością poprzedzającą nałożenie papy jest osadzenie dybli drewnianych, rynien, haków i pozostałych przyrządów niezbędnych do ukończenia pracy. Papa podkładowa służy do wstępnej obróbki detali dachowych, wśród których znajduje się komin i świetliki. Jeśli mamy do czynienia z dachem o nachyleniu do 20%, papa termozgrzewalna jest układana pasami równoległymi do okapu, a z kolei większe spadki wymagają ułożenia pasami prostopadłymi do okapu (taka czynność pozwala zapobiec osuwaniu się ze względu na dużą wagę papy).

Zanim papa termozgrzewalna zostanie na stałe ułożona, rolka wymaga rozwinięcia w docelowym miejscu. Wszystko musi dobrze pasować (trzeba wziąć pod uwagę zakłady i przycięcia). Zakłady muszą zostać podgrzane przy pomocy palników, a następnie dociśnięte przy pomocy szpachelki. Ta czynność ma na celu wgniecenie posypki.

W układaniu bardzo ważne jest rozgrzanie podłoża, na którym zostanie umieszczona papa termiczna. Nie można też zapomnieć o podgrzaniu spodniej strony, aż do czasu stopienia się masy. Bardzo ważne jest jednoczesne rozwijanie rolki (w wolnym tempie). W trakcie pracy łatwo upewnić się, że materiał został dobrze zgrzany – masa, która wypłynęła ma mieć od 0,5 do maksymalnie 1 cm na pełnej długości pasa zgrzewanego materiału. Jeśli papa termozgrzewalna nie wypłynie albo będzie nierówna to objaw zbyt słabego zgrzania.

Nakładając pasy, trzeba być precyzyjnym, a lokalizację kolejnych elementów obliczyć na podstawie spływu wody oraz dominującego kierunku wiatrów.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy