Dawno minęły czasy, gdy stawiało się bloki i wieżowce z wielkiej płyty. Aktualne trendy i rozwiązania architektoniczne w budownictwie zapierają często dech w piersiach.
W wielu krajach są to potężne drapacze chmur, które pną się do góry coraz wyżej. Budownictwo postawiło ogromny krok na tej drodze i wcale nie zamierza przystopować. Wręcz przeciwnie. Rozwija się prężnie, pojawiają się nowe rozwiązania i mieszka się coraz bardziej komfortowo.
Aktualnie wieżowce buduje się nie tylko do celów mieszkalnych, a można powiedzieć, że coraz bardziej się od tego odchodzi. W wieżowcach swoje siedziby mają firmy, restauracje, kawiarnie, hotele i centra kongresowe. Muszą więc być mocno reprezentatywne i zbudowane według najwyższych standardów światowej jakości.
Jak długo trwa budowa tak potężnego budynku? W dobie ciężkich urządzeń zaawansowanych technologii proces ten trwa dosyć krótko. Do tego dochodzi fachowa wiedza inżynierów i wykonawców projektów, w efekcie czego powstaje budynek wysoki o naprawdę imponujących parametrach technicznych.
Dzięki zastosowaniu stali można było stawiać coraz większe budynki. Aktualnie przechodzi się do stosowania konstrukcji mieszanych w budownictwie wysokim. Coraz częściej stosuje się konstrukcje żelbetowe, ponieważ cechują się większymi zaletami użytkowym i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Do ich udowy wykorzystuje się zazwyczaj trzonowo-szkieletowy system konstrukcyjny lub układ monolityczny z żelbetowymi ścianami zewnętrznymi. W jednym i drugi przypadku pojawia się trzon usztywniający także słupy i ściany ze stropami czy belkami. Podczas budowy ważne jest też deskowanie, którego zadaniem jest formowanie ww. elementów.
Co to znaczy inteligentne budownictwo?
Nowoczesne budynki są projektowane w taki sposób, aby zachowana była naturalna wentylacja, a elewacje muszą współgrać z systemem klimatyzującym, dzięki czemu oszczędza się wentylację mechaniczną. Aspekt ten jest elementem budownictwa zrównoważonego, gdzie buduje się tak, aby zachować energooszczędność, wykorzystując np. technologie odnawialne.
Dzięki zastosowaniu systemu budynków powłokowych, w których ściany zewnętrzne są układami nośnymi, zyskuje się powierzchnię użytkową wewnątrz, budynek jest odporny na przeciążenia poziome (wiatr) i jest stabilniejszy (sztywniejszy).
Budynek powinien być zrównoważony pod względem ekonomicznym, czyli: należy używać się do jego budowy jak najmniej materiałów zubożających naturalne zasoby ziemi i ograniczyć zużycie energii. Należy też dążyć do maksymalnego wykorzystania światła naturalnego do oświetlenia pomieszczeń oraz materiałów z recyklingu. Ważne jest też ograniczenie strat ciepła poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych.
Izolacje termiczne
Aktualnie do ocieplania wysokich budynków stosuje się izolacje termiczne podwójne: styropian, a powyżej 25. metra wełnę mineralną – ze względów bezpieczeństwa pożarowego. Wełna jest instalowana za pomocą łączników mechanicznych i ma lepsze właściwości akustyczne. Oprócz tego jest paro przepuszczalna, odporna na ogień i hydrofobizowana – czyli zrobiona ze składników chroniących przez zawilgoceniem. Z kolei styropian jest tańszy, lżejszy i łatwiejszy w obróbce.
Styropian produkowany jest w płytach o różnej grubości. Izolacje termiczne ze styropianu stosuje się go do ocieplania ścian tzw. metodą mokrą – czyli bez spoinowego ocieplania ścian. Styropian ma gorsze właściwości, jeśli chodzi o odporność na ogień, ale nie jest wcale tak źle. Zapali się tylko po długotrwałym działaniu ognia. Na pewno nie zapali się od iskry, a po usunięciu źródła ognia przestanie się palić.
Nowoczesne izolacje termiczne opierają się na wysokich standardach jakości i najnowszych światowych rozwiązań w termoizolacji.
0 komentarzy