Decyzja zapadła – kupujesz działkę budowlaną, a zaraz potem zaczynasz budować na niej dom. By móc sobie na nią pozwolić, potrzebujesz kredytu z banku. Mimo że ubieganie się o niego to nie czarna magia, to i tak nie będziesz skakać z radości na wieść o zebraniu obszernej dokumentacji. Dowiedz się, jak przygotować się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny w przypadku, gdy zamierzasz kupić działkę gruntu pod wymarzony dom.
Jeszcze nie wiesz, czy masz zdolność kredytową? Natychmiast to sprawdź!
Zamiary i marzenia to jedno, a fakty i rzeczywistość to drugie. Jeśli masz już upatrzoną, wymarzoną działkę i znasz jej cenę, jak najszybciej odwiedź bank.
Cena gruntu pod Łodzią nie należy do najprzyjaźniejszych dla portfela. Na zakup 1 m2 działki budowlanej znajdującej się w województwie łódzkim trzeba wydać średnio 116 zł. Inwestorzy wydają na nieruchomości gruntowe średnio 603 334 zł. Jeżeli chcesz postawić na jednej z nich dom, to łącznie potrzebujesz naprawdę dużej kwoty pieniędzy.
Dowiedz się w banku, czy udzieli ci on kredytu tylko na działkę gruntu, czy także na budowę na nim domu. Powiedz, jaki masz przygotowany wkład własny i opowiedz coś więcej o samej nieruchomości – jak jest duża i zlokalizowana. W ten sposób bank wstępnie oszacuje, jak wysokiego kredytu jest ci w stanie ci udzielić. Możesz w tym celu skorzystać z wyszukiwarki również z porównywarki produktów hipotecznych znajdującej się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/lodz/.
Spisz ze sprzedającym umowę przedwstępną
Bank może wymagać, aby umowa przedwstępna na zakup działki miała formę aktu notarialnego. W dokumencie podpisanym w obecności notariusza będą:
- dokładnie wskazane dane działki – jej położenie, wielkość, numer i przeznaczanie;
- podana cena za grunt i opisany sposób jej zapłaty – dzięki temu bank będzie miał pewność, że kupujący (czyli przyszły kredytobiorca) ma wkład własny na zapłatę części ceny.
Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego jest pozbawiona wad prawnych. Chroni też twoje interesy jako kupującego. Gdy sprzedający zrezygnuje ze sprzedania ci działki, to na mocy takiego dokumentu możesz ubiegać się o zwrot wpłaconego zadatku – i to w podwójnej wysokości.
Przygotuj niezbędne dokumenty
Bank będzie chciał mieć kompletną dokumentację dotyczącą działki. Musisz otrzymać ją od sprzedającego, gdyż to on może wnioskować o poszczególne dokumenty, a niektóre z nich na pewno są już jego własnością.
Dokumenty dotyczące kredytobiorcy
- Wniosek kredytowy to formularz, w którym należy wskazać kwotę kredytu, okres jego spłaty oraz swoje dane. Oprócz tego będzie znajdować się tam specjalne miejsce na opisanie kredytowanej nieruchomości – w tym przypadku działki gruntu.
- Dokument tożsamości okazuje się pracownikowi banku. Jest on też zwykle kserowany, a jego kserokopię dołącza się do dokumentacji kredytowej.
- Odpis skrócony aktu małżeństwa muszą przedłożyć osoby w związkach małżeńskich.
Dokumenty dotyczące sytuacji finansowej wnioskodawcy
- Zaświadczenie o zatrudnieniu musi wystawić pracodawca. Powinno z niego wynikać, na jakim stanowisku pracuje wnioskodawca, jakie otrzymuje wynagrodzenie oraz na jaki czas jest zawarta umowa o pracę. Oprócz tego znajduje się tam informacja, że wynagrodzenie jest wolne od zajęć sądowych i administracyjnych.
- Zeznanie podatkowe za ubiegły rok.
- Pełen wyciąg z rachunku bankowego za okres, którego wymaga bank. Musi on uwzględniać historię finansową konta, na które wpływa wynagrodzenie za pracę.
Dokumentacja nieruchomości
- Akt własności działki przekazany przez sprzedającego. Może być nim umowa sprzedaży, podział majątku, umowa darowizny czy prawomocne postanowienie sądowe.
- Decyzja o warunkach zabudowy i plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się sprzedawana działka.
- Wypis (a niekiedy też wyrys) z rejestru gruntów to dokument, w którym znajdują się informacje o właścicielu działki, jej powierzchni, sposobie użytkowania i o jej adresie. Natomiast wyrys jest to niewielka mapka pokazująca usytuowanie działki względem innych nieruchomości i dróg. Więcej o tym dokumencie dowiesz się z https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-wypis-i-wyrys-z-rejestru-gruntow/.
- Wypis z księgi wieczystej – można go pobrać z Internetu.
- Umowa przedwstępna.
Kredyt przyznany. I co dalej?
Udało się! Bank częściowo skredytuje zakup działki gruntu. Co teraz musisz zrobić?
- Skontaktuj się ze sprzedającym i ustal termin podpisania umowy sprzedaży u notariusza.
- Zawrzyj umowę w formie aktu notarialnego – możesz od razu ustanowić hipotekę w niej na nieruchomości (na rzecz banku) lub zrobić to samodzielnie w sądzie.
- Przyjdź do banku z umową sprzedaży, z której będzie wynikać, że część ceny zapłacono z twoich środków własnych i z dokumentem potwierdzającym wpis hipoteki. Złóż dyspozycję uruchomienia kredytu, aby sprzedający mógł otrzymać zapłatę za nieruchomość i przekazać ci działkę.
Działka pod Łodzią to nie tylko doskonałe miejsce na budowę domu. To także świetna inwestycja. Jeżeli marzysz o tym, aby wybudować budynek swoich marzeń i brakuje ci większej części pieniędzy, wyjście jest prawdopodobnie jedno. Jest nim dobrze wybrany kredyt hipoteczny.
0 komentarzy