Każdy zakład pracy musi dbać o bezpieczeństwo pracowników oraz o mienie. Wyznaczone osoby mają za zadanie, organizować szkolenia z zakresu BHP oraz z ochrony przeciwpożarowej w firmie. Nie zawsze jednak właściciele, szczególnie prywatnych firm, dbają o ten ważny aspekt.
Firma jest zobowiązana przeprowadzać cykliczne szkolenia, informując pracowników o podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Nowelizacja ustawy z 2005 r. wprowadziła znaczącą zmianę w zakresie obowiązku z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Wcześniej cała odpowiedzialność spadała na właściciela budynku, a po zmianie na zarządcę lub użytkownika budynku, na podstawie umowy zawartej z właścicielem.
Pracodawca musi wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za kierowanie ewakuacją w razie pożaru, wyznaczenia miejsca ich pracy oraz powiadomienie pracowników o tym, jak postępować w sytuacji zagrożenia.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe w firmie
W miejscu pracy musi działać sprawnie system alarmów, połączony z czujnikami dymu. Ich zadanie polega na automatycznym wykryciu pożaru przez czujki dymu, ciepła, zasysające itp. oraz przesłaniu przez centralę informacji do straży pożarnej. Wśród liniowych elementów systemu działają różne detektory np. przenośny detektor gazu. Za jego pomocą wykrywane są nieszczelne instalacje gazowe oraz dokonuje się sprawdzenia butli z gazem płynnym. Przenośny detektor gazu działa na zasadzie nowoczesnej techniki mikroprocesorowej oraz wyposażone jest w elastyczną sondę, którą można sprawdzić nawet trudno dostępne miejsca. Akustyczno-optyczna sygnalizacja pozwala na precyzyjne określenie niebezpieczeństwa przez przenośny detektor gazu.
Gaśnice muszą znajdować się w miejscach łatwo dostępnych dla wszystkich. Dostęp do każdej gaśnicy powinien wynosić maksimum 1 m. Tego typu urządzenia nie mogą się znajdować dalej niż 30 m od stanowiska pracy człowieka. Oczywiście gaśnice nie mogą stać przy źródłach ciepła, takich jak grzejniki czy piece.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w zakładzie pracy ilość gaśnic przenośnych jest zależna od powierzchni użytków. Natomiast rodzaje gaśnic w firmie są różne, w zależności od grupy pożarów, które mogą zdarzyć się właśnie w takim miejscu.
Każda gaśnica musi posiadać świadectwo dopuszczenia do użytku. Oprócz tego raz na rok konieczne jest zrobienie przeglądu gaśnicy oraz jej legalizacja w zakładzie zajmujących się tego typu działalnością.
Skuteczna ochrona przeciwpożarowa to bardzo ważny aspekt, ale i wymóg stawiany każdej firmie.
0 komentarzy