Jeśli szukasz pomysłu na spędzenie czasu w rodzinym gronie, wybierz się na spacer szlakiem bajkowej Łodzi. Podążaj śladem pomników ulubionych postaci z łódzkich animacji i odkrywaj filmową historię miasta. To must see wszystkich turystów i mieszkańców.
Łódź Bajkowa
Projekt Bajkowa Łódź powstał z potrzeby stworzenia w mieście rodzinnego szlaku turystycznego, dzięki któremu można by zarazem zwiedzić ciekawe miejsca i poznać filmowe dziedzictwo miasta. Kolejne punkty na szlaku wyznaczają małe pomniki uwielbianych przez dzieci postaci z seriali i filmów animowanych powstałych w Se-Ma-Forze. Każda z rzeźb znajduje się w miejscu często odwiedzanym przez turystów, a zarazem związanym z łódzkim przemysłem filmowym. Warto wiedzieć, że wraz ze startem projektu w 2011 roku wybito specjalną monetę – Łódkę, z podobiznami najsłynniejszych bohaterów bajek.
W łódzkim Se-ma-forze powstało przecież wiele z legendarnych postaci popularnych dobranocek: Miś Usatek, Pingwin Pik-Pok, Wróbelek Ćwirek, Filemon i Bonifacy czy Plastuś. To tutaj mieszka zajączek Parauszek z przyjaciółmi, tutaj też przygotowano dwie oskarowe animacje: „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Piotruś i Wilk” Suzie Templeton. Se-ma-for już od ponad siedemdziesięciu lat nieprzerwanie tworzy niezapomniane postacie uwielbiane przez dzieci. Nic więc dziwnego, że właśnie w Łodzi powstał szlak turystyczny, dzięki któremu można je upamiętnić.
Pomnik Ferdynanda Wspaniałego
Ojcem Ferdynanda Wspaniałego jest Ludwik Kern, który stworzył tę postać literacką. Jest to pierwsza rzeźba, która powstała dzięki zaangażowaniu prywatnego podmiotu – Galerii Łódzkiej. Właśnie nieopodal Galerii można dziś zobaczyć Ferdynanda Wspaniałego. Pomnik powstał w 2015 roku.
Pomnik Maurycego i Hawranka
Wszystkich odwiedzających Ogród Zoologiczny w Łodzi witają dzisiaj dwaj chłopcy – Maurycy i Hawranek. Główni bohaterowie filmów produkowanych przez Se-ma-for stanęli tutaj w 2013 roku. Odsłonięcie pomnika miało bardzo uroczystą oprawę. Uczestniczyła w nim nawet wiceprezydent miasta, Agnieszka Nowak. Maurycy i Hawranek stanowią ósmą z kolei rzeźbę powstałą w ramach projektu Łódź Bajkowa.
Pomnik Wróbelka Ćwirka
Wróbelek Ćwirek zamieszkał przy budynku Palmiarni na ulicy Piłsudskiego 61. Niewielka rzeźba ma metr wysokości i została wykonana z brązu, wzmacnianego wewnątrz stalową konstrukcją. Ptaszek z uwielbianej przez dzieci bajki zamieszkał w gniazdku, które uwił wśród gałęzi „samosiejki”. Od 2013 roku mogą go podziwiać wszyscy przemierzający szlak Łódzi Bajkowej.
Pomnik Trzech Misiów
Trzy urocze misie bawią się na kamieniu w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Pomnik stanął tutaj w listopadzie 2012 roku i został bardzo ciepły przyjęty zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wizyta w Skansenie nie może się obyć bez choćby krótkiego spotkania z milusińskimi.
Pomnik Plastusia
W Parku imienia Henryka Sienkiewicza czeka z kolei niewielki pomnik Plastusia. Powstał w 2012 roku, dokładnie w dniu rozpoczęcia III edycji Se-ma-for Film Festival. Bohater trzyma w prawej ręce dzwonek, za pomocą którego codziennie rano budził przyjaciół mieszkających w piórniku. W drugiej ręce trzyma natomiast swój słynny pamiętnik. Pomnik ma metr wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Stanął nieopodal Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza.
Pomnik Misia Uszatka
Przy Piotrkowskiej 87 stoi jeden z najsłynniejszych pomników na szlaku – pomnik Misia Uszatka. Adres nie jest przypadkowy, bowiem rzeźba stoi przed wejściem do siedziby Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. Miś z pomnika wygląda właśnie jak turysta. Ma na sobie placek, a w łapce trzyma plan miasta. Odsłonięcie pomnika odbyło się pod hasłem „Łódź MIŚię Podoba”.
Rzeźba małego pingwina Pik-Poka
Pingwinek został przedstawiony w momencie unoszenia się na fali. Znany ze swojej nieposkromionej ciekawości świata Pik-Pok znajduje się teraz przy alei Unii Lubelskiej 4 przed kąpieliskiem Fala. Pomnik postawiono w 2010 roku, a jego odsłonięcie zbiegło się w czasie z rozpoczęciem I edycji Se-ma-for Film Festival.
Dziwny świat kota Filemona i Bonifacego
W Dzień Dziecka w 2011 roku odsłonięto ciekawą rzeźbę przedstawiającą kota Bonifacego i Filemona. Czarny Bonifacy stoi obok wykonanego z brązu kłębka wełny, a białoszary Filemon przygląda się temu z góry, stojąc na murku. Jest to więc sytuacja wprost odwrotna do tego, co mogliśmy oglądać na ekranie telewizora w bajkach o przygodach dwóch kociaków. Zwykle przecież to Bonifacy wylegiwał się na zapiecku i obserwował wybryki młodszego Filemona. Instalacja znajduje się przed wejściem do Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa 1.
0 komentarzy