
Niektóre ulice w Łodzi mają nazwy, które mogą wydawać się dość zabawne, a czasem nawet absurdalne. Nie każdy wie, że w tym mieście można spotkać się z takimi ulicami jak na przykład ulica Kurczaki, aleja urody Życia czy ulica giewont. Jakie są najbardziej nietypowe nazwy ulic w Łodzi?
Łódź — charakterystyka miasta
Łódź jest miastem, które funkcjonuje na prawach powiatu w środkowej Polsce, jak również jest siedzibą władz województwa wschodniego oraz gminy Nowosolna. Co więcej, miasto to uznawane jest za przejściową siedzibę władz państwowych w 1945 roku. Łódź to przede wszystkim ośrodek kulturalny, przemysłowy i akademicki. Miasto obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km2. Według statystyk z dnia 30 czerwca 2020 roku województwo łódzkie zamieszkiwało około 2,4 mln osób.
Nietypowe ulice miasta Łodzi, które warto poznać
Do najbardziej zabawnych ulic w Łodzi zaliczane są:
- Ulica Kurczaki – znajduje się w dzielnicy Górna. W 1946 roku zmieniono jej nazwę na Karoczki. Geneza nazwy pochodzi od karczowisk, które pozostały po wycince lasów. Pierwotna nazwa Karoczki wraz z biegiem lat przerodziła się w Kurczaki.
- Aleja Urody Żyda — znajduje się na Teofilowie i brzmi naprawdę zabawnie. Sama aleja powstała w 1972 roku, jednak aż do 1994 roku nie miała żadnej nazwy.
- Ulica Nowy Świat — usytuowana jest na Widzewie. Nazwa ma swoje uzasadnienie terenowe – ma bowiem charakter metaforyczny i powstała od wyrażenia nowy świat „nowoczesny, dotychczas nieznany, współczesny świat”, gdyż ulica usytuowana była na obrzeżach terenów zabudowanych.
- Ulica Giewont – jest ulicą na Stokach, która istniała pierwotnie jako Jagiełły. W 1967 r. ulica przejęła ul. Kmiecą i Serpentyny. Ulica Giewont znajduje się w sąsiedztwie innych, które noszą nazwy tematyczne, nawiązujące do nazewnictwa górskiego.
- Ulica Smocza — nieduża ulica mająca miejsce na Kuraku. Pod tą nazwą widnieje już od 1913 roku.
- Ulica Morskie Oko – to ulica znajdująca się na Stokach, która istniała pierwotnie jako Rycerska. Z chwilą włączenia Łodzi, została przemieniona w 1946 r. Podobnie, jak ulica Giewont, usytuowana jest w sąsiedztwie innych o nazwach, które tematycznie nawiązują do nazewnictwa górskiego.
- Ulica Głucha — to uliczka na Bałutach, która obecna jest na planach od 1910 roku. Nazwa ma swoje uzasadnienie terenowe, o charakterze metaforycznym. Powstała od przymiotnika głuchy — taki do którego ciężko dotrzeć, mało uczęszczany, oddalony od kogoś.
- Ulica Kubusia Puchatka – ulica znajdująca się na osiedlu Pienista, która wytyczona została w 1977 roku. Nazwa powstała od imienia bohatera książek dla najmłodszych A. A, Milne’a. Ulica usytuowana jest w sąsiedztwie innych o nazwach podobnych znaczeniowo.
Skwar Latających Babć z Plusem – znajduje się przy zbiegu ulic: Andrzeja Struga i Gdańskiej. Ograniczają go wyżej wymienione ulice i kamienica, co nadaje mu kształt trójkąta. Warto wiedzieć, iż "Latające babcie z Plusem", czyli z Dziadkiem, to grupa wolontariuszy, która działa na terenie miasta od 2009 roku.
Aleja Urody Życia, nie Aleja Urody Żyda , zapewne literówka - ale wyjątkowo niefortunna
Aleja Urody Życia, nie Aleja Urody Żyda , zapewne literówka - ale wyjątkowo niefortunna
Osiedle na Teofilowie nosi imię Stefana Żeromskiego. Nazwy ulic pochodzą od tytułów jego powieści lub od bohaterów tych książek. Uroda życia to tytuł powieści. Jest też ul. Andrzeja Radka - jednego z bohaterów powieści "Syzyfowe prace" i inne.