W około. 15-20 minut z centrum Łodzi dojechać można do malowniczo usytuowanych terenów rekreacyjnych w Lesie Łagiewnickim. Położony od północnej strony miasta Arturówek, bo o nim mowa, to obecnie najpopularniejsze naturalne kąpielisko w Łodzi. Na terenie Arturówka znajdziemy 3 zbiorniki wodne powstałe u źródeł Bzury o łącznej powierzchni 8,5 ha powierzchni. , plażę, przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kompleks hotelowy z restauracją, domki letniskowe, place zabaw, siłownie plenerowe oraz wiele ścieżek, które przyciągają fanów spacerów i nordic walkingu. Chcesz wypocząć w letni dzień, ochłodzić się w wodzie i nabrać złotej opalenizny? Arturówek zaprasza!
Pod koniec XIX w. właścicielem majątku łagiewnickiego był August Zawisza. Na terenie po wyciętym lesie założył od dwa folwarki – Marysin, nazwany od imienia jego matki – Marii oraz Arturów – który miał upamiętniać jego brata Artura straconego przez władze carskie za udział w powstaniu. listopadowym. Arturów był nazywany przez okolicznych mieszkańców Arturówkiem, aż w końcu nazwa ta wyparła pierwotną i weszła do ogólnego użycia. Zawisza uporczywie szukał sposobów na zwiększenie zysków ze swych majątków, jednak przez kontrybucje, jakie władze carskie nałożyły na dziedzica za udział w powstaniu styczniowym, Towarzystwo Kredytowe wystawiło część jego dóbr na licytację. I tak Arturówek nabył „łódzki król wełny” – Juliusz Heinzel. Nowy właściciel wystąpił o parcelacje gruntów z przeznaczeniem na działki budowlane. Pod koniec XIX w. Arturówek był już popularnym miejscem wypoczynku łodzian, którzy cenili zdrowotne i rekreacyjne walory tego terenu. Chętnych na „letnie mieszkania” nie brakowało. Córka Juliusza Heinzla – Konstancja Paulina, która była dziedziczką terenu Arturówka po śmierci ojca przyczyniła się do budowy brukowanej drogi do folwarku. W okresie międzywojennym między nowo wyznaczonymi działkami budowlanymi utworzyły się ulice (np. Gajowa, Skrzydlata, Krasnoludków, Miodowa), których nazwy funkcjonują do dziś. Ciekawa jest historia ulicy Studenckiej, która zyskała swoją nazwę tuż po wojnie, gdy wywłaszczone wille pełniły funkcje akademików.
Obecnie Arturówek jest świetnie zagospodarowanym terenem. Już od wczesnej wiosny znajdziemy tu wielu spragnionych odpoczynku spacerowiczów. Latem natomiast ukojenie od miejskiego zgiełku znajdują tu zarówno wielbiciele wypoczynku aktywnego, jak i Ci, którzy wolą leżeć na gorącym piasku. Wokół 3 zbiorników wodnych znajdziemy: kąpielisko, plac zabaw dla dzieci, plenerowe siłownie, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych, park linowy, a także pierwszy w Łodzi wodny plac zabaw z 17 atrakcjami, który na pewno zainteresuje najmłodszych. Na terenie Arturówka znajdziemy także obiekty hotelowe z kortami tenisowymi, domki letniskowe, restauracje i bary szybkiej obsługi.
Arturówek został zmodernizowany w ramach wspólnego projektu Miasta, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Inwestycja warta była prawie 1,3 mln euro. Wykonano m.in. odmulenie zbiorników, przebudowę budynków przy ul. Krasnoludków oraz nowoczesne systemu przechwytujące zabezpieczenia. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę „The Best LIFE projects” i tym samym został uznany za najlepszy spośród wszystkich projektów w UE zakończonych w latach 2016-2017. Dzięki zrealizowaniu tak ogromnej inwestycji Arturówek zmienił się i stał się jeszcze przyjemniejszym terenem rekreacji dla łodzian.