O równowadze emocjonalnej i o tym, jak ważne jest jej utrzymanie z pewnością każdy z nas słyszał już wiele. Niestety, teoria pozostaje tylko teorią, a w praktyce często nie zawsze wychodzi tak, jakbyśmy chcieli. Praca nad sobą i nauka samokontroli nie jest sprawą łatwą. Wymaga ona wiele cierpliwości, poświęcenia oraz samozaparcia. Wszystko dodatkowo utrudniają liczne sytuacje stresowe i nerwy, które niemalże każdego dnia dotykają wielu z nas. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach zachowanie równowagi emocjonalnej bywa znacznie utrudnione.
Czym jest równowaga emocjonalna?
Emocje towarzyszą nam na co dzień. Są one reakcją na określone zdarzenia czy zachowania, dlatego też w zależności od sytuacji mogą być one pozytywne, jak i negatywne. Niestety bardzo często zdarza się, że to właśnie drugie z nich dominują w naszym życiu. Stres, napady gniewu, smutek, przygnębienie, złość czy też nadmierna samokrytyka to odczucia doskonale znane każdemu z nas. Ciężko je wyeliminować, ponieważ w dzisiejszych czasach znacząco wzrosło tempo życia. Wraz z nim narasta również ogromna presja oraz znacząco wzrastają oczekiwania względem innych, jak i samego siebie. W takim wirze bardzo łatwo jest się zatracić, dlatego też niezmiernie ważne jest, aby od samego początku zgłębiać techniki pozwalające zachować równowagę emocjonalną.
Równowaga emocjonalna to inaczej mówiąc stan wewnętrznego spokoju oraz harmonii. Równowaga emocjonalna zapewnia nam uczucie stabilności emocjonalnej, szczęścia, dobrego samopoczucia. Przede wszystkim pozwala ona jednak na kontrolowanie własnych emocji, zapobiegając huśtawce emocjonalnej.
5 porad na odzyskanie równowagi emocjonalnej
1. Znajdź chwilę dla siebie
Każdego dnia obowiązkowo poświęć chwilę samemu sobie. Przeanalizuj wtedy sytuacje, jakie zdarzyły się tego dnia lub w ostatnim czasie w Twoim życiu, oddaj się chwili refleksji. Warto zastanowić się, co wprawia nas w zły nastrój, dlaczego tak jest, jak się wtedy zachowujemy. Nie próbujmy dusić wszystkiego w sobie, udawać, że nic się nie dzieje. Ważne jest to, aby nauczyć się otwarcie nazywać określone emocje i znajdować ich źródło. Dla wielu pomocne jest przelewanie swoich myśli na papier, aby w ten sposób móc za jakiś czas do nich wrócić i zobaczyć, ile udało się zmienić. Chwila dla siebie to także chwila przyjemności. Krótkie 20 minut na przeczytanie rozdziału ulubionej książki, wieczorny spacer, przejażdżka na rowerze czy popołudniowa kawa przed telewizorem to przykładowe czynności, którymi powinniśmy rozpieszczać się każdego dnia.
2. Aktywność fizyczna i ćwiczenia wyciszające
W opanowaniu emocji i radzeniu sobie ze stresem pomocny jest także wysiłek fizyczny. Ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale również duchowe! Jedni preferują intensywne treningi po których z trudem łapią oddech, inni natomiast wybiorą ćwiczenia wyciszające i odprężające takie jak joga czy medytacje. Podczas tego typu aktywności kluczową rolę odgrywa oddech!
3. Witaminy oraz zioła
Na nasze samopoczucie wpływa styl naszego życia, na który składa się m.in. odpowiednia dieta. Powinniśmy pamiętać, aby każdego dnia dostarczać naszemu organizmowi cenne dla zdrowia witaminy. Nie od dziś pomocne w wyciszeniu się oraz ukojeniu nerwów są zioła stosowane w formie tabletek lub naparów. Warto zatem do swojego codziennego jadłospisu włączyć odpowiednie suplementy diety np.: Alanerv, Revitasens, Meliski Vita czy Hyperherba.
4. Określ cele i priorytety
Każdego dnia wyznaczaj sobie nowy cel do osiągnięcia. Może to być chęć spędzania dnia bez nerwów, uczucia lęku czy stresu. Mając określone cele łatwiej jest zmobilizować się nam do dalszego działania i przezwyciężania trudności.
0 komentarzy