Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż to właśnie bawełna jest jednym z najpopularniejszych surowców w procesie produkcji odzieży. Za pośrednictwem specjalistycznych technik możliwe jest stworzenie zróżnicowanych splotów bawełny.
Jak pozyskiwana jest bawełna?
Klasycznie bawełna pochodzi z włókien roślin z rodziny Gossypium, których to włókna stosowane są procesie przygotowania tkanin. Jest to bardzo wydajna roślina, gdyż woda stanowi jedynie 10% całej masy rośliny. Dzianina bawełniana przygotowywana jest za pośrednictwem specjalnej obróbki włókien, które są oczyszczane, często odbiałczane, mercerowane i wzbogacane barwnikami lub innymi związkami zmieniającymi właściwości włókna.
Rodzajów tkanin bawełnianych jest cała masa: atłas, kanwa, aksamit, dżins, sztruks. Wszystkie z tych rodzajów zróżnicowane są pod kątem zawartości bawełny, zastosowanego splotu oraz dodatków. Częste jest łączenie bawełny np. z lnem albo wełną.
Jak tworzone są tkaniny?
Każda dzianina bawełniana uzyskiwana jest za pomocą urządzeń służących do tkania. Mechaniczne krosna tkackie oraz maszyny do produkcji przędzy w sposób wysoce efektywny przerabiają surową bawełnę na tkaniny o zróżnicowanych parametrach. W dalszych etapach tkaniny są barwione, przerabiane oraz łączone z innymi materiałami. Końcowym etapem przygotowania ubrania jest szycie, wyszywanie, szydełkowanie i wiele innych podobnych prac.
Zakup tkanin dla procesów produkcyjnych
Realizowany on może być za pośrednictwem specjalnych firm zajmujących się tkaniem. Oferują one najczęściej bele tkanin o zróżnicowanej długości i szerokości walca. Dostawcy profilują materiał względem klasy i potencjalnego przeznaczenia – innego materiału używamy do produkcji koszul, a zupełnie innego do toreb wielokrotnego użytku, opakowań, czy futerałów.
W poszukiwaniu dobrej klasy dzianiny bawełnianej warto zwrócić się do profesjonalnych firm. W Polsce przemysł tekstylny i dzianina bawełniana są bardzo popularne i stanowiły swojego czasu trzon polskiego przemysłu.
0 komentarzy