Stawienie czoła rozwodowi to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Może on być jednak zaczątkiem zmiany na lepsze i otwierać nowe możliwości rozwoju. Jeśli posiadamy dzieci, konieczne jest ustalenie wielu kwestii związanych z opieką nad nimi. Czym jest tzw. porozumienie rodzicielskie? Czy warto do niego dążyć, czy może lepiej pozostawić wszelkie decyzje w rękach sądu? Do jakich spraw powinno odnosić się porozumienie między byłymi małżonkami, którzy chcą zapewnić dzieciom możliwie spokojne przetrwanie rozpadu rodziny?
Na czym polega porozumienie rodzicielskie?
Porozumienie rodzicielskie to oficjalny dokument stworzony w formie pisemnej, który szczegółowo wyjaśnia problemy związane ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej po rozwodzie. Sądy w Polsce dają małżonkom szansę polubownego ustalenia między sobą kwestii pobytu dzieci, alimentów czy innych obowiązków rodzicielskich. Jeśli mamy taką możliwość, warto podjąć wysiłek dogadania się z byłym partnerem. Dojście do porozumienia między rodzicami nie tylko stwarza korzystne środowisko dla funkcjonowania dziecka po rozwodzie, lecz również znacznie przyspiesza wszelkie procedury w sądzie. Uzyskanie rozwodu będzie o wiele łatwiejsze, jeśli sąd otrzyma od obydwu stron pisemne rozwiązanie rozmaitych kwestii organizacyjnych. W przeciwnym razie musimy się liczyć z wieloma rozprawami, koniecznością dowodzenia swoich racji i decyzjami, które niekoniecznie będą najlepsze dla danej sytuacji. Niestety skłóceni małżonkowie nie zawsze będą w stanie prowadzić racjonalną rozmowę. Zdarzają się sytuacje, w których dobro dziecka schodzi na dalszy plan, pozostając przysłonięte przez wzajemne animozje osób dorosłych. Warto tutaj wyraźnie zaznaczyć, że taka postawa nie ma najmniejszego sensu. Ograniczenie praw rodzicielskich jest zasadne w przypadkach wymienionych przez prawo. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, należy je przedstawić w sądzie. W przeciwnym razie nie warto uprzykrzać życia drugiej stronie. Porozumienie rodzicielskie daje korzyści także dla samych małżonków - przyspiesza orzeczenie o rozwodzie i pozwala na szybkie rozpoczęcie nowego życia.
Rozwód Warszawa a porozumienie rodzicielskie - co powinno zawierać?
W porozumieniu rodzicielskim musisz koniecznie zawrzeć informacje o miejscu zamieszkania dziecka i częstotliwości kontaktów z drugim rodzicem. W jakim trybie mają odbywać się spotkania? Jak długo będą trwały? Gdzie i kiedy dziecko będzie się spotykać z dziadkami lub pozostałymi członkami rodziny rodzica, z którym nie będzie mieszkało?
Porozumienie rodzicielskie nie może pomijać wielu spraw organizacyjnych, dotyczących decydowania o miejscu edukacji i sposobie dowożenia na lekcje, wizytach lekarskich, wakacjach, czy respektowaniu wspólnych zasad wychowawczych. W dalszej części przechodzimy do odpowiedzialności finansowej i równomiernego podziału kosztów utrzymania dzieci. W statystykach dotyczących społecznego zjawiska, jakim jest rozwód Warszawa plasuje się w czołówce miejsc z największą ilością tej formy zakończenia małżeństwa. Dojście do porozumienia rodzicielskiego nie należy do łatwych zadań i niekiedy wymaga skorzystania z usług mediatora. Zachęcamy do odsunięcia na pewien czas własnej niechęci i spróbowania dojścia do ugody, która zaowocuje oszczędnościami czasu, pieniędzy i stresu dla dzieci. Jeśli bierzesz rozwód Warszawa daje wiele możliwości otrzymania profesjonalnej pomocy. Jedną z nich jest skorzystania z usług adwokat Magdaleny Grześkowiak (www.magdalenagrzeskowiak.pl), zajmującej się udzielaniem pomocy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Rozwód to jeszcze nie koniec świata - możesz przez niego przejść bez większego szwanku, chroniąc przy tym swoje dzieci i ograniczając ich stres do minimum.
0 komentarzy