W obecnych czasach pomoce terapeutyczne mogą być bardzo zróżnicowane. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ćwiczenia związane z rozwojem motoryki małej u dziecka, która ma dość duży wpływ na późniejszy rozwój mowy. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać najlepsze ćwiczenia.
Układanie puzzli
Wśród najlepszych pomocy terapeutycznych, które są wykorzystywane do ćwiczenia motoryki małej, można przede wszystkim wymienić puzzle. Są one dostępne w sprzedaży w dość wielu zróżnicowanych wariantach, które powinno się przede wszystkim dostosować do wieku dziecka, ponieważ mają zróżnicowane poziomy trudności. W przypadku najmłodszych dzieci sprawdzą się puzzle z dość dużymi elementami. Ich układanie można wprowadzać nawet po skończonym pierwszym roku życia.
Nawlekanie korali
Pomoce dydaktyczne obejmują również zabawę w nawlekanie korali, która jest stosunkowo prosta. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się sznurek wraz z koralami. Zdejmuje się je, a następnie zadaniem dziecka jest ich ponowne nawleczenie. Takie ćwiczenia w bardzo efektywny sposób wpływają na rozwój motoryki małej dziecka, a dzięki temu również rozwój jego mowy. Dlatego warto wdrożyć tego rodzaju ćwiczenia do codziennej aktywności realizowanej przez dziecko.
Przekładanie przedmiotów
Wśród najlepszych ćwiczeń służących do rozwoju motoryki małej można również wymienić zajęcia związane z przekładaniem przedmiotów. Do tego celu wykorzystywane są między innymi takie pomoce terapeutyczne, jak szczypce oraz inne elementy do chwytania. Przenoszone przedmioty mogą mieć różną wielkość oraz strukturę. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się na przykład koraliki, ale także zwykłe klocki. Wystarczy wrzucić je do pudełka lub miski oraz dać dziecku szczypce. Będzie to miało bardzo korzystny wpływ na rozwój chwytu dłoni, a na późniejszym etapie również mowy.
Wycinanie
Kolejnym fantastycznym ćwiczeniem na rozwój motoryki małej z całą pewnością jest wycinanie różnych kształtów. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane materiały, w których możliwe jest wycinanie kształtów oraz przedmiotów. Z powodzeniem można je dopasować do indywidualnych zainteresowań dziecka, co sprawi, że chętniej będzie się ono podejmowało tego rodzaju aktywności. Podczas wycinania niezbędne będą także nożyczki.
Układanki zręcznościowe
Podczas ćwiczeń motoryki małej bardzo dobrze sprawdzą się również takie pomoce terapeutyczne, jak układanki zręcznościowe. W ofercie można znaleźć dość wiele ich rodzajów. Podczas wyboru konkretnego produktu warto upewnić się, czy będzie on w odpowiedni sposób dostosowany do wieku dziecka, a także jego zainteresowań. Tego rodzaju układanki w bardzo dobry sposób ćwiczą rozwój motoryki małej, a także spostrzegawczość dziecka, która jest niezwykle istotna podczas jego całościowego rozwoju. Wszystkie wymienione pomoce terapeutyczne można zakupić w sklepie internetowym juniora.pl.
0 komentarzy