Dlaczego pluszaki i maskotki są tak istotne dla rozwoju małych dzieci?

Dlaczego pluszaki i maskotki są tak istotne dla rozwoju małych dzieci?
Każdego rozczula widok maluszka wtulonego do snu w ulubionego pluszaka. Wielu doskonale pamięta z czasów dzieciństwa, ile miłości, czułości i przywiązania okazywaliśmy ulubionym maskotom, ile tajemnic i dziecięcych sekretów powierzaliśmy do pluszowego uszka. Czy wiesz, dlaczego pluszaki i maskotki są tak istotne dla rozwoju dzieci?

Tajemnicą poliszynela jest, jak mocno maluchy kochają swoje pluszaki. Są ich prawdziwymi przyjaciółmi, powiernikami ważnych sekretów i dziecięcych radości. Pluszowi towarzysze naszych dzieci odgrywają w ich młodym życiu dość istotną rolę w rozwoju. Dlaczego pluszaki są tak istotne dla niemowląt i małych dzieci?

Maskotki dają komfort

Najbardziej oczywistą rolą pluszaków w życiu dzieci jest złagodzenie wszelkich niepokojów. Moment zasypiania dla wielu dzieci jest trudny, nie potrafią sobie z nim poradzić, wyciszyć się, dlatego ulubiona maskotka trzymana w objęciach redukuje stres i dyskomfort psychiczny.

Zwłaszcza dla niemowląt nasz świat, dla nich zupełnie nowy, może być miejscem pełnym niepokoju i tego, co nieznane. Pluszaki pomagają poradzić sobie z wszelkimi emocjami, są reprezentantem tego, co znane, pewne, dzięki temu, że zatrzymują znane zapachy w doskonały sposób pozwalają się "oswoić".

Starsze dzieci docenią maskotki i ukochane pluszaki podczas nauki samodzielności w zasypianiu. Takie milowe kroki w rozwoju dziecka warto stawiać w towarzystwie tego, co znane i kochane - pluszaków i ulubionych misiów. Mięciutki przyjaciel zawsze jest symbolem tego, co znane i bezpieczne. Badania amerykańskich naukowców z North Dakota State University  ewidentnie ukazują, że tulenie ukochanych maskotek pozwala małym dzieciom poszukiwania własnego komfortu. Przytulanki pozwalają łagodzić traumy, są bezpieczną przystanią nawet wtedy, kiedy wokół szaleje największe zło świata - jak terror czy wojny. To właśnie maskotki stają się powiernikami lęków i niepokoju.

Pomoc w rozwoju umiejętności społecznych

Pluszaki i maskotki pozwalają dzieciom tworzyć podstawy umiejętności społecznych. Udawanie, naśladownictwo jest wpisane w zabawy dziecięce, dlatego już od 12-18 miesiąca życia dzieci żywo reagują na zabawki: maskotki, lale, które pozwalają im naśladować codzienne czynności zauważone w domu, które są częścią ich regularnych aktywności - dlatego dzieci karmią misie ulubionym warzywem, układają do snu, tulą, a nawet przewijają czy kąpią. Umożliwienie dziecku odgrywania ról, czy to z samą maskotką czy maskotką i rówieśnikami bądź rodzeństwem wzmacnia wszelkie umiejętności społeczne, które będzie wykorzystywał w przyszłych latach życia.

Wsparcie na wielu poziomach

Zabawy z maskotkami wspierają również rozwój mowy i zasobu słownika dziecka. Mówienie podczas zabaw z odgrywaniem ról jest naturalnym jego elementem. Opowiadanie historii wykorzystując pacynki bądź maskotki jest dużym krokiem ułatwiającym w przyszłości naukę czytania i pisania.

Ukochane przytulanki zachęcają do współczucia i odczuwania empatii. Dzieci mentalnie wsłuchują się w potrzeby nowego misia, chcą się nim zaopiekować, być czułym i delikatnym.

Korzyści wynikające z zabawy pluszakami są ogromne, warto je wykorzystywać podczas zabaw z dzieckiem. A szeroki wybór pluszaków i maskotek znajdziesz na: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/zabawki/maskotki-i-pluszaki.html

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy