Może Cię to zaskoczy, ale w kuchni to właśnie przy zlewie spędzisz najwięcej czasu - dlatego ważne jest, abyś zastanowił się, który model będzie dla Ciebie najlepszy. W przeciwieństwie do wielu sprzętów w kuchni, które można ukryć za zamkniętymi drzwiami, zlewozmywak jest zawsze widoczny. Tak więc stylem musi być dopasowany do pomieszczenia.
Zlewozmywaki oferowane są nie tylko w różnych stylach, ale także wykonane z różnych materiałów.
Czym się różnią? Na które cechy zwrócić uwagę przy wyborze zlewu? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania!
Najczęstszy wybór - zlewozmywaki ze stali nierdzewnej
Zlewozmywaki stalowe są najczęściej wybieranym produktem i nie ma w tym nic dziwnego. Stal, z której są wykonywane jest stosunkowo tania i lekka — dzięki czemu nie będziesz miał najmniejszego kłopotu z samodzielnym zainstalowaniem zlewu. Oczywiście to nie koniec zalet stali. Ze względu na ich wysoką wytrzymałość na uszkodzenia, odporność na wysokie temperatury czy posiadane właściwości antybakteryjne, po zlewy stalowe bardzo chętnie sięgają właściciele lokali gastronomicznych. Do tego są niezwykle łatwe w konserwacji.
A wady? Realistycznie rzecz biorąc, jedyną wadą tego typu zlewozmywaków jest to, że nie są one zbyt miłe dla oka. Przede wszystkim nie znajdziesz w tym przypadku różnych opcji kolorystycznych. Jeśli zatem zależy Ci, aby kuchnia była stylowa i monochromatyczna, zlewozmywaki stalowe mogą nie być dla Ciebie najlepszą opcją.
Eleganckie zlewozmywaki ceramiczne
Na długo przed tym, jak rewolucja przemysłowa wprowadziła stal do każdego domu, zlewozmywaki ceramiczne (i wykonane z tego materiału misy łazienkowe) były powszechne zarówno w posiadłościach właścicieli ziemskich, jak i w domkach krytych strzechą. Dziś ich retro urok jest nadal niezwykle popularny i z całą pewnością wywołują efekt „wow”. Doskonale prezentują się w kuchniach tradycyjnych czy w stylu wiejskim lub prowansalskim. Pod względem estetyki zlewozmywaki ceramiczne są jednymi z najpiękniejszych, a dzięki ich dostępności w różnych kolorach (możesz je zobaczyć m.in na stronie https://comitor.pl), bez problemu dopasujesz je do Twojej przestrzeni. Ich konserwacja również nie wymaga wielkiego wysiłku.
Gdzie więc tkwi haczyk? Ceramika ma swoją wagę, dlatego lepiej, żebyś do założenia zlewu zatrudnił fachowca. Biały zlewozmywak będzie również częściej się brudzić, musisz więc pamiętać o częstym przecieraniu go. I na koniec najważniejsze… Chociaż ceramika jest dosyć wytrzymała, to jeśli pojawi się odprysk lub głębsze zadrapanie, powłoka zostanie naruszona, przez co stanie się bardziej wrażliwa na dalsze uszkodzenia.
Niezawodne zlewy granitowe
Jeśli zależy Ci na trwałości połączonej z eleganckim i jednocześnie nowoczesnym stylem, doskonałym wyborem będą zlewy granitowe. Ich skład, czyli mieszanka 80% naturalnego kamienia i 20% akrylu sprawia, że są one wyjątkowo odporne na wysokie temperatury. Bez problemu można je również dostosować do każdego stylu kuchni, ponieważ dostępne są w kilku kolorach. Ich konserwacja również nie wymaga wiele zachodu — wystarczy woda i gąbka.
Ponieważ każdy zlew na naszej liście miał jakąś wadę, tak i w przypadku zlewów granitowych nie będziemy robić wyjątku! Tak jak w przypadku zlewów ceramicznych, tak i tutaj podczas montażu przyda się druga para rąk, ponieważ zlewy granitowe nie należą do najlżejszych. Rzeczą, na którą należy uważać w przypadku tych zlewozmywaków jest stosowana chemia, ponieważ silne środki czyszczące, takie jak wybielacze i inne szkodliwe chemikalia, mogą negatywnie wpłynąć na kolor zlewu. Warto też również od czasu do czasu przemywać je odkamieniaczem.
0 komentarzy