Zgodnie z polskim prawem, broń oraz amunicję przechowuje się wyłącznie przeznaczonym do tego miejscu w odpowiednich warunkach. Ustawodawca wskazuje na konkretne wymogi, które powinny zostać spełnione, aby broń była zabezpieczona przed osobami trzecimi.
Przechowywanie broni - podstawa prawna
Warto zaznaczyć, że ustawodawca jako broń określa broń strzelecką, w tym myśliwską. Kwestie prawne dotyczące metod oraz warunków przechowywania broni wskazane są w: ustawie z dnia 21. maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z dnia 26. sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224). Te dwa dokumenty stanowią podstawę, z którą należy się zapoznać i której warunki trzeba spełniać po otrzymaniu pozwolenia na broń. Teksty ustaw i rozporządzeń są publicznie dostępne na stronie Sejmu. Jednak warto zapoznać się z ich szczegółowymi postanowieniami, które zostały wskazane poniżej.
Magazyn broni - założenia, wymagania
Broń powinna być przechowywana w sejfie spełniającym wymogi klasy S1 wg normy PN-EN 14450, np. sejf Konsmetal. Osoby nieuprawnione nie mogą mieć dostępu do posiadanej broni oraz amunicji. Podczas przechowywania koniecznie należy wyjąć magazynek oraz ją rozładować. Ustawodawca jasno zaznacza, iż broń oraz amunicja powinny być zabezpieczone przed osobami trzecimi, a więc osobami, które nie posiadają odpowiednich dokumentów poświadczających o pozwoleniu na przetrzymywanie i używanie broni w odpowiednich warunkach.
Jeśli chodzi o magazyn na broń, musi on zostać odpowiednio wydzielony i zabezpieczony. Według obowiązującego prawa magazyn nie może być wydzieloną częścią pomieszczenia mieszkalnego. Musi natomiast być wydzielony czterema murowanymi ścianami i odpowiednio izolowany. Ustawa oraz rozporządzenie nie wskazują jednak na konkretne wymiary pomieszczenia. Detale dotyczą natomiast okna, które nie może się otwierać. Ponadto jego ramy muszą zostać zabezpieczone kratami, a szyby muszą być antywłamaniowe, co poświadcza odpowiedni certyfikat. Konstrukcja magazynu powinna również być ognioodporna, dlatego należy zwrócić uwagę na dobór materiałów budowlanych.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na sejf. Sprawdza się on przede wszystkim w przypadku pojedynczych sztuk broni. W tym przypadku miejsce przechowywania powinno spełniać minimalne wymagania oznaczone za pomocą klasy S1. Mowa zatem o przynajmniej jednym zamku, który może być zabezpieczony tradycyjnym kluczem, kłódką lub rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, a więc kodem cyfrowym. Dodatkowo sejf musi mieć otwory do kotwienia oraz być zabezpieczony przed dostępem osób trzecich.
Jeśli broń jest kolekcjonerska, powinna posiadać odpowiednią gablotę. Według obowiązujących wymagań gablota powinna mieć możliwość przytwierdzenia do podłoża. Jeśli mowa o witrynie, wówczas szyba powinna odznaczać się zwiększoną odpornością na uszkodzenia. Zamek powinien spełniać wymagania co najmniej 5 klasy według obowiązującej normy oznaczonej symbolem PN-EN 12209.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem policja może skontrolować nasz magazyn broni. Policjanci sprawdzą, czy broń jest odpowiednio zabezpieczona, co dotyczy przede wszystkim przechowywania amunicji. Kontrole mają zapobiegnąć potencjalnym wypadkom z udziałem osób niepowołanych. Warto stosować się do zaleceń ustawodawcy. Pominięcie któregoś z zaleceń wiąże się ze skutkami prawnymi.
0 komentarzy