Czym jest i do czego służy trytytka?
Trytytki mają wiele specyficznych nazw, np. sztraps, zip, tretytka. Fachowe określenie na ten przedmiot to opaska kablowa lub też opaska zaciskowa. Trytytka jest wykonana ze sztucznego tworzywa, a jej działanie opiera się na mechanizmie zębatkowo-zapadkowym. Zapadające się ząbki zaciskają opaskę, co zapewnia trwałe wiązanie. Zastosowanie trytytek jest bardzo szerokie. Z pewnością przydadzą się Tobie podczas majsterkowania w garażu lub ogrodzie, czy też wykonywania napraw w domu. Warto wiedzieć, że chętnie wykorzystywane są także w branży lotniczej, motoryzacyjnej, a nawet kosmicznej.
Jak powstały trytytki?
Pewnie nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że historia trytytki sięga połowy lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to pracownik firmy Thomas & Betts uznał, że układanie kabli na pokładzie samolotu to zajęcie bardzo wyczerpujące i nieefektywne. Kable przytwierdzano wówczas przy użyciu woskowanego sznurka. Często kończyło się to zranieniami, a nawet kłopotliwym zaplątaniem przewodów. W związku z tym zaczęto szukać innego rozwiązania. Dwa lata później inżynier Maurus Logan opatentował opaskę Ty-Rap, będącą prototypem współczesnej trytytki.
Pierwszą opaskę zaciskową wykonano z metalu, ale jej produkcja była niezwykle czasochłonna. Ponadto okazała się ona dość nietrwała i łatwo ulegała poluzowaniu. Dopiero 10 lat później wyprodukowano właściwą wersję trytytki. Początkowo używana była w lotnictwie, z czasem jednak zaczęły korzystać z niej inne branże, a nawet osoby prywatne. W tym czasie powszechne stały się także opaski z innych tworzyw niż metal, np. nylonu.
Skąd wzięła się nazwa trytytki?
Polacy musieli czekać na pierwsze trytytki stosunkowo długo. Pierwsze opaski zaciskowe pojawiły się tu pod koniec ubiegłego wieku. Firma, która rozpoczęła ich dystrybucję, od kilku lat nazywa się Trytyt i właśnie jej pracownicy nazwali opaskę trytytką. Twierdzą, że na pomysł wpadli, gdy usłyszeli dźwięk towarzyszący jej zaciskaniu. Opaski zaciskowe szybko zyskały dużą popularność i są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach.
Jak widzisz, historia trytytek jest bardzo ciekawa, a ich nazwa wiąże się z charakterystycznym dźwiękiem zaciskania. Ze względu na ich szerokie zastosowanie i dużą wytrzymałość warto mieć je w swojej skrzynce na narzędzia.
0 komentarzy