Drobne prace budowlane, remont mieszkania czy nawet malowanie pokoju wiąże się z pracą na wysokości. Z reguły sięga się po pierwszą lepszą drabinę, która jest w gospodarstwie domowym. Jak się okazuje, nie jest to najlepsza praktyka. Najwięcej wypadków zdarza się w domu, warto więc zadbać o bezpieczeństwo. Różne rodzaje drabin posiadają odmienne cechy i należy z nich odpowiednio korzystać. Sprawdź, jak dobrze wybrać drabinę i nie drżeć o bezpieczeństwo podczas remontu.
Drewniana czy aluminiowa? Sprawdź, czym się różnią
Gdy przychodzi do wybierania drabiny, na pierwszy plan wychodzą dwa warianty: drewniana oraz aluminiowa. Poza nimi, w sklepach takich jak dramix.pl dostępne są także te wykonane ze stali oraz z włókna szklanego. Stalowe są jednak specjalistycznym sprzętem i wymagają dokładnej konserwacji, a drabiny z włókna szklanego wykorzystywane są głównie do pracy przy elektryczności. Do prac domowych, remontów czy pracy na ogrodzie poleca się drabiny drewniane lub aluminiowe. Czym się charakteryzują?
Kiedy warto kupić drabinę drewnianą?
Drabiny drewniane są najczęściej spotykanymi. Przede wszystkim są tańszą opcją z uwagi na materiał. Dodatkowo polecane są do pracy przy elektryczności - drewno nie przewodzi prądu, nie nagrzewa się i nie wychładza, co automatycznie zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki wadze materiału, drabiny drewniane są cięższe i stabilniejsze od aluminiowych. Z innych zalet - dobrze prezentują się np. w ogrodzie. Podczas wyboru drabiny drewnianej, należy zwrócić uwagę na to, by drewno nie miało sęków - wówczas cała konstrukcja daje gwarancję wytrzymałości. Drugim najważniejszym elementem są okucia i łańcuch - powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Stabilne zawiasy, łańcuch zabezpieczający rozstaw i szczeble z utwardzonego drewna to podstawa dobrej drabiny.
Drabiny aluminiowe - jak wybrać dobry sprzęt?
A co z drabiną aluminiową? Mają kilka zalet. Przede wszystkim są bardzo lekkie - bardzo łatwo je przenosić, ustawić i złożyć. Są także odporne na niszczenie, np. w wyniku korozji, więc nie trzeba przejmować się zbytnio konserwacją. Należy jednak pamiętać - drabina aluminiowa nie może być wykorzystywana podczas pracy z elektrycznością. Przy wyborze aluminiowej drabiny Krause, należy zwrócić uwagę na to, czy połączenia między stopniami i podłużnicami są nitowane. Takie rozwiązanie zapewnia największą stabilność. Z uwagi na właściwości aluminium, stopnie powinny być pokryte antypoślizgową powierzchnią, tak by stopy nie ześlizgnęły się podczas wchodzenia lub schodzenia. Najlepiej wybrać drabinę rozsuwaną, czyli dwustronną. Gwarantuje to największą stabilność podczas prac przydomowych, nawet jeżeli jest trochę cięższa od przystawnej, czyli jednostronnej.
0 komentarzy