Skuteczne lutowanie dzięki stacji lutowniczej

Skuteczne lutowanie dzięki stacji lutowniczej
Lutowanie jest metodą trwałego łączenia materiałów poprzez wykonanie spoiwa. W tym celu używa się materiału o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych materiałów. Stacja lutownicza jest urządzeniem, które pozwala na takie spajanie elementów. Z tego rozwiązania korzysta się w przemyśle elektronicznym i elektrycznym, a także przy konstrukcjach amatorskich.

Lutownica czy stacja lutownicza?

Lutownica i stacja lutownicza to nazwy, które bywają używane zamiennie. Chociaż zasada ich działania jest podobna, to stacje lutownicze są bardziej rozbudowane. Składają się z kolby z grotem oraz panelu sterowniczego, który pozwala na precyzyjne zarządzanie pracą urządzenia poprzez możliwość włączenia, wyłączenia czy ustawienia temperatury.

Niektóre stacje lutownicze mają też dodatkowe akcesoria – lampy czy odsysacze oparów. Mogą być podłączone równocześnie do kilku kolb.

Stacje lutownicze można podzielić ze względu na typ lutowania, a także na budowę samego urządzenia.

Rodzaje stacji lutowniczych – typ lutowania

Ze względu na typ lutowania dzieli się je na stacje lutownicze do:

  • lutowania miękkiego,
  • lutowania twardego.

Pierwszy rodzaj obejmuje urządzenia, które pracują na temperaturach poniżej 450°C. Są stosowane głównie do lutowania układów elektrycznych i elektronicznych, gdzie zbyt wysoka temperatura lutowania mogłaby doprowadzić do uszkodzeń. Poza tym używa się ich tam, gdzie możliwe jest użycie do lutowania stali, miedzi, cynku oraz ich stopów.

W przypadku lutowania twardego temperatura pracy jest wyższa, stosowane jest ono tam, gdzie wymagane jest bardzo trwałe spoiwo. Przy pomocy lutowania twardego łączy się złoto, srebro, stal węglową, niklową i wolframową.

Rodzaje stacji lutowniczych – budowa

Ze względu na budowę urządzenia wyróżnia się kilka rodzajów stacji lutowniczych:

  • Lutownice transformatorowe – w tych urządzeniach prąd o dużym natężeniu przepływa przez grot lutownicy, urządzenie zasilane jest zintegrowanym transformatorem. Zaletą rozwiązania jest szybkość nagrzewania grotu, a większość urządzeń tego typu daje możliwość regulacji temperatury pracy.
  • Lutownice gazowe – zasilane są gazem, zazwyczaj mieszanką propanu i butanu. Dzięki temu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z energii elektrycznej. Dostępne są modele o różnej pojemności zbiornika, co przekłada się na przewidywany czas pracy.
  • Lutownice grzałkowe (oporowe) – to bardzo popularny, tani rodzaj stacji lutowniczych. Ciepło wytwarzane jest przez grzałkę i przewodzone drutem do grotu. Ten rodzaj stacji lutowniczej nadaje się dla osób początkujących i dla hobbistów. Minusem jest długi czas nagrzewania się grotu.

W ofercie tme.eu znajdziesz lutownice różnego typu, różnej mocy i do różnego zastosowania. Dobierz z nami stację lutowniczą do planowanych prac.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy