Każdy, kto kiedykolwiek chciał dokonać zakupu mieszkania, musiał rozważyć kwestię: kupować od dewelopera czy od prywatnego właściciela? Wiele w tym wypadku zależy od indywidualnych zapotrzebowań i oczekiwań. Co jednak jest bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników.
Rynek pierwotny i wtórny, podobieństwa i różnice
Rynek pierwotny i wtórny - także w Łodzi - dzieli raczej więcej niż mniej. Przede wszystkim zakup na rynku pierwotnym jest uzyskaniem nieruchomości od dewelopera, natomiast zakup na rynku wtórnym oznacza nabycie mieszkania od jego właściciela, przeważnie osoby prywatnej. W przypadku rynku wtórnego możemy liczyć na natychmiastową przeprowadzkę, zaraz po nabyciu praw do nieruchomości. Inaczej jest z rynkiem pierwotnym, na którym czas przeprowadzki po zakupie może znacznie się wydłużać. Za to rynek pierwotny daje nam gwarancję jakości wykończenia (deweloper w ciągu 5 lat ma obowiązek pokryć koszty naprawy wszelkich niedociągnięć związanych z budową mieszkania) oraz brak konieczności remontu, bez którego - w przypadku mieszkania zakupionego od prywatnej osoby - często nie można się obejść. Rynek pierwotny w Łodzi podlega tym samym zasadom, co gdziekolwiek indziej.
Rynek pierwotny i wtórny: co bardziej się opłaca
Dokonując zakupu na rynku wtórnym możemy liczyć na dogodną lokalizację, często w centralnym miejscu wybranego przez siebie miasta. Nowe osiedla, jakie oferują inwestorzy, są położone w oddalonych, niezagospodarowanych jeszcze dzielnicach, przez co komunikacja z centrum jest znacznie trudniejsza. Z drugiej strony, jeśli dokonamy kupna nieruchomości na rynku pierwotnym, możemy liczyć na spokój związany z życiem na przedmieściach. Różnica dotyczy także stanu nieruchomości: w przypadku zakupu nieruchomości od inwestora możemy liczyć na mieszkanie wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu czynsz będzie kosztować mniej, niż ten w mieszkaniu nabytym z drugiej ręki. I chociaż ceny mieszkań z rynku wtórnego są o nawet 10% niższe, to w dłuższej perspektywie więcej zaoszczędzić można na mieszkaniu zakupionym na rynku pierwotnym. Zaletą mieszkania nabytego od prywatnego podmiotu, o ile jest położone w węzłowym punkcie miasta, jest to, że łatwiej możemy je sprzedać lub wynająć, niż w przypadku typowego mieszkania na nowo pobudowanym osiedlu.
Łódzki rynek pierwotny i wtórny
W Łodzi różnica pomiędzy cenami na rynku pierwotnym i wtórnym jest jeszcze silniej rozchwiana i ma to związek z zabudową miasta. W Łodzi nowe osiedla budowane są we wszystkich dzielnicach, co jest niezwykłe w porównaniu do innych polskich miast. Wynika to z tego, że urbanistyka trzeciego największego miasta w Polsce jest dosyć luźna, a także wyburza się wiele kamienic i na ich miejscu buduje nowe osiedla. Dodatkowo coraz popularniejszy jest trend wśród inwestorów polegający na odrestaurowaniu starych zabudować fabrycznych. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna cena zależy w dużej mierze od miejsca, w którym położone jest mieszkanie. Koszty, związane z zakupem mieszkania na śródmieściu, mogą wynosić nawet o 800 złotych więcej za metr kwadratowy, niż cena za mieszkanie na Górnej, czy w Butnej. Rynek pierwotny w Łodzi na Gratka.pl odsłania się w całej swojej okazałości - w tym serwisie zaczerpniemy informacje o dokładnych cenach i najlepszych ofertach.
0 komentarzy